Sadece kripto paralarla uğraşanların değil, diğer borsalarda faal olan insanların da bahsettiği, çoğu kişinin duyduğu ama anlamını bilmediği Arbitraj nedir, nasıl yapılır? sorularının cevabını haberimizde bulabilirsiniz.

Arbitrajın en özet tanımı, ‘’ucuza al, pahalıya sat’’ olarak yapılabilir. Fiyat farkından faydalanmak adına yapılan bir işlemdir. Örneğin, İstanbul’da yaşıyorsunuz, Eskişehir’e yolunuz düştü. Eskişehir’de markete gittiğiniz zaman, Bitcoin’in fiyatının İstanbul’daki fiyatlarının daha üstünde olduğunu fark ettiniz. Arkadaşınız Ahmet’i aradınız, tüm paranla Bitcoin al, Eskişehir’e gel dediniz. Ahmet geldi, Bitcoin’leri sattınız ve aradaki fiyat farkı kadar kâr elde ettiniz. İşte arbitraj tam olarak bu oluyor. Arbitraj risksiz ve hızlıca kar etmektir.

Ancak, verdiğimiz örneğin aksine, Ahmet’in İstanbul’dan Eskişehir’e gelmesini bekleyemeyiz. Sizin de bildiğiniz gibi, kripto para borsalarında fiyatlar çok oynaktır, aynı zamanda sizin görmüş olduğunuz fırsatı diğer yatırımcılar da fark edebilir. Bu sebeple, eğer arbitraj yapmayı düşünüyorsanız, yeterince hızlı olmalısınız. Bu noktada, birçok arbitraj yapan yatırımcı, işlem hızı daha yüksek olduğu için altcoinleri tercih ediyor.

Arbitraj Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Alımınızı yaparken, transfer ücretlerini ve alım ve satım komisyonlarını, göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin, 1 Dolar’a aldığınız Ripple’ı, 1,10 Dolar’a satarken, 5 cent komisyon ödeyip üstüne birde 10 cent transfer ücreti öderseniz, kar yerine zarar etmiş olursunuz.

Ek olarak borsa çok önemli bir konudur. Her şeyi hesapladığınızı varsayalım, kripto parayı X borsasından aldınız. Y borsasına satmak için kripto parayı yollamaya çalıştınız. Eğer borsa, işleminizi geç onaylar veya onaylamazsa, yapacağınız arbitraj işlemi ne yazık ki sıkıntılı duruma düşebilir. Bu nedenle ilk olarak, ufak miktarlarla borsaları deneyimleyip listenize alabilirsiniz.

Arbitrajı Nasıl Yaparım?

Arbitraj için geliştirilmiş bazı bilgisayar programları mevcuttur. Bu programlar, veri çekebildikleri borsalardaki fiyatları anlık olarak kıyaslar ve farkları takip ederler. Gerçekleşen fiyat farklarını size sunarlar. Hatta bazı programlar biraz daha ileriye giderek tek tuşla alım ve satım işlemlerini gerçekleştirebilmenize olanak sağlar. Çok yorulmadan, rahatça kâr elde edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Limit emirleri nedir ve nasıl kullanılır?

Ben program kullanmak istemiyorum diyenler için, iki seçenek mevcut. Üyesi olduğunuz borsaların, sekmeleri arasında gezerek takip yapabilirsiniz. Çok tercih edilmeyen bu yöntem veri gizliliği açısından programlara göre daha güvenilirdir.
Diğer seçenekse, CoinMarketCap gibi sitelerde alım ve satımı yapacağınız kripto paraya tıklayarak Market seçeneğine gelebilirsiniz. Burada bahsi geçen kripto paranın alım ve satımının yapıldığı marketler listelenecektir. Fiyat takibinizi buradan yaparak, bahsi geçen borsalara hızlı bir şekilde transfer ve satış işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.