Bitcoin ve kripto paralara karşı şüpheci yaklaşımıyla bilinen Arjantin Cumhurbaşkanı Alberto Fernandez, kendi şüpheciliğine rağmen kripto paraların Arjantin ekonomisinde daha büyük bir rol oynaması fikrine uygun olduğuna ikna olmuş görünüyor. Fernandez, Bitcoin için “Hayır dememiz için herhangi bir sebep yok” dedi.

Geçtiğimiz aylarda Orta Amerika ülkesi El Salvador, Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etmiş ve ülkedeki bütün işletme ve kurumlarda geçerli olmasını sağlayan yasaya onay vermişti. Bunun üzerine birçok Latin Amerika ülkesi, bu hamleyi dikkate alarak Bitcoin’i ciddi ciddi ekonomiye entegre etmenin yollarını aramaya başladı.

Dikkat çeken bir açıklama da 25 yıldır ekonomik buhran yaşayan Latin Amerika’nın en büyük ülkelerinden Arjantin’den geldi. Arjantin Cumhurbaşkanı Alberto Fernandez, Caja Negra’ya konuştu ve Bitcoin’e ‘Hayır’ demek için bir sebepleri olmadığını ifade etti.

“Bitcoin’i sorduğumda enflasyonun etkilerini sıfırlıyor demişlerdi”

62 yaşındaki devlet başkanı, El Salvador’un Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul etmesi konusunun açılmasıyla kendisine yöneltilen “Arjantin, Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul edecek mi?” sorusuna, “Çok ileri gitmek istemiyorum ama ‘Hayır’ demek için de bir sebep yok. Belki de bu iyi bir yoldur. Bitcoin’i sorduğumda, enflasyonun etkilerini sıfıra indirdiğini söylemişlerdi. Aslında bu küresel bir tartışma. İtiraf edeyim ben bu konuya dikkatli bir şekilde yaklaşıyorum. Fiyat artışı konusunda anlaşılması zor olan şeyler var. Tüm dünyada insanlar bunu tartışıyor. Hala sistemin tam anlamıyla genişlemediğini düşünüyorum ama tabii ki dikkate alınması gereken bir durum.” şeklinde cevap verdi. Görünüşe göre Fernandez, Bitcoin gibi kripto para birimlerine olan kuşkucu yaklaşımını dikkatli bir şekilde enflasyona karşı potansiyel koruma olarak yumuşattı.

Derin enflasyon krizi…

Enflasyon Arjantin siyasetindeki en hassas konulardan biri konumunda. Bloomberg’in Dünya Sefalet Endeksi’ne göre, Fernandez ülkeyi dünyanın ikinci en “fakir” ekonomisi olarak eski başkan ve iş adamı Mauricio Macri’den devraldı. Hükümetin kendi enflasyon verilerine göre, Macri’nin döneminin başında 100 dolar ile yapılan işlem veya alışveriş, bugün 661 dolara yapılabiliyor. Bu da Arjantin’in derin bir enflasyon kriz sarmalında olduğunu gösteriyor.

İlginizi Çekebilir:  "Bitcoin güvenilmez ve sahtekârlığa elverişli"

Ülke ayrıca, döviz karaborsasında bir patlamaya neden olan güçlü döviz kontrolleri uyguluyor. Kripto para birimlerine ilgi son yıllarda Arjantin’de önemli ölçüde arttı, çünkü büyük ölçüde ülkedeki yatırımcıları yerel para birimi olan Arjantin pesosunun devalüasyonundan koruyan ABD dolarına alternatif olarak düşünülüyor. Sadece Bitcoin’in ötesinde, stablecoin’lerden DAI de Arjaantin halkı arasında çok popüler.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.