Kripto paralar konusunda regülasyon ve vergi konusunun sıkça gündeme geldiği şu günlerde dünyanın dört bir yanından çeşitli haberler gelmeye devam ediyor. Arjantin Merkez Bankası, kripto para borsaları, banka ve diğer finansal kurumlardan kripto para alım satımı yapan kullanıcılar hakkında kendilerine bilgi vermesini talep etti.

Geçtiğimiz günlerde ülkemizde de yaşanan Bitcoin ve kripto para alım satımı yapanlar hakkında MASAK’ın borsalardan bilgi talep ettiği haberleri sosyal medyanın gündemini oldukça meşgul etmişti. Bu kez benzer bir haber Güney Amerika’dan geldi. Arjantin Merkez Bankası, hangi müşterilerin Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini satın aldığını veya tuttuğunu bildirmek için ülkedeki bölgesel bankalara bildirim gönderdi.

Kripto para bilgi talebi, Alberto Fernandez’in ekonomi plânının bir parçası

Ülke merkez bankasının düzenleyici kurulu, bankalardan kriptoyla ilişkili müşterilerin adlarını, adreslerini, vergi kimlik numaralarını ve hesap numaralarını teslim etmelerini talep ediyor.

Yasadışı Bitcoin alım satımı ve kullanımının önüne geçmek için bu kararın alındığı belirtilirken Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez’in geçen yıl sermaye çıkışlarını kontrol etmek ve enflasyonu azaltmak amacıyla harekete geçirdiği plânın bir parçası olarak görülüyor.

Ülkenin ulusal para birimi olan Arjantin pesosu bu yıl %10’dan fazla değer kaybetti. Önceki devlet başkanı Mauricio Macri’nin idaresi sırasında, Arjantin Pesosu, Macri’nin görevdeki dört yıl boyunca yaklaşık yzüde 84 değer kaybı yaşamıştı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!