İnatçı seyrini sürdüren ve yüksek enflasyondan dolayı küçülmeye devam eden Arjantin ekonomisinde insanlar, Peso yerine Bitcoin‘e yöneliyor. Yeniden seçim yapmak için uğraşan devlet başkanı Mauricio Macri ise devleti yönetme konusunda oldukça etkisiz. Bundan dolayı da popülerliği düşmeye devam ediyor.

Ülkenin zaten son derece kötü olan ekonomik görünümü, eski başkan Cristina Fernandez de Krichner’in geçtiğimiz günlerde Alberto Fernandez’i Ekim’de yapılacak olan başkanlık seçimlerinde destekleyeceğini duyurmasının ardından iyice kötü bir hâl aldı.

Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri


Kirchner’in hakkında başlayacak olan yolsuzluk davasından sadece birkaç gün önce bu duyuruyu yapması dikkat çekti. Dava resmi olarak 21 Mayıs 2019’da başlıyor. Kirchner’in iktidara geri dönmesiyle ülkeye tekrar popülizmi geri getireceği korkusu, yatırımcıların ABD doları ve Bitcoin gibi güvenli bölgedeki para birimlerine sığınmalarına neden oluyor.

Bu sayede Bitcoin’in Arjantin Peso’su karşısındaki değeri ve Bitcoin’in işlem hacmi en yüksek seviyesine ulaştı. Aynı zamanda Amerikan doları da peso karşısında en yüksek değerine ulaşmış durumda. Bu oluşan şartlar ileride büyük olasılıkla Arjantin’in enflasyon sarmalını güçlendirecektir.

ARJANTİNLİLER, PESO’DAN ÇOK BİTCOİN’E YATIRIM YAPIYOR

2019 Mart resmi rakamlarına göre Arjantin’in yıllık enflasyon seviyesi %55’in üzerine ulaşmış durumda. Ancak bu yüksek enflasyon oranı bile sorgulanıyor. Ekonomist Steve Hanke ise Arjantin’deki enflasyon oranının yüzde 80’in üzerinde olduğunu savunuyor.


Enflasyon oranının bu kadar yüksek olması pesonun alım gücünü aşındırırken, pesonun yerini Bitcoin alması düşüş halinde olan Arjantin ekonomisi için çok da çılgınca gözükmüyor. Sonuç olarak birçok kişi dikkatlerini Bitcoin’in deflasyonist özelliklerine veriyor. Örneğin çok güçlü bir argüman Bitcoin’i bir değer deposu olarak peso daha öne koyuyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!