Arjantin‘de önceki gün yapılan seçimlerde muhalefetin güçlü adayı Alberto Fernandez‘in şu anda devlet başkanı olan Mauricio Macri’yi mağlup etmesi ekonomiyi kötü etkiledi. Peki Bitcoin bu gelişmeye nasıl tepki verdi?

2018 yılının başlarından itibaren kötü bir dönemden geçen Arjantin ekonomisi bir türlü toparlanamıyor. Önceki gün gerçekleştirilen Arjantin devlet başkanlığı seçimlerinde sol tandanslı muhalif aday Alberto Fernandez, ön seçimlerde yüzde 47 oy alarak hali hazırda ülkeyi yöneten Mauricio Macri’den yüzde 15 oy daha fazla alması ekonomiyi daha da kötü etkiledi.

Bu gelişmeyle birlikte Arjantin pezosunun ABD Doları karşısında bir gündeki kaybı yüzde 30’u aştı. Ülkede Devlet Başkanı Macri’nin başkanlığa gelmesinden bu yana Arjantin pezosu ilk defa bir gün içerisinde bu kadar büyük oranda değer kaybetmiş oldu.

Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri

Ülkede yaşayan insanlar, yüksek enflasyon ve kötü giden ekonomide paralarının değer kaybetmemesi için farklı yatırım araçlarını tercih etmeye başlamıştı. Bu araçlardan biri de popüler kripto para birimi Bitcoin. Arjantinliler’in yatırım yaptığı BTC, seçim sonrası ülkede yüzde 4 değer kazandı. Seçimin sonuçlandığı saatlerde yerel kripto para borsası Buenbit’te 11 bin 750 dolardan işlem gören Bitcoin, bu haberin yazıldığı sırada küresel büyük borsalarda 10 bin 969 dolardan alınıp satılıyor.

Arjantinliler Peso yerine Bitcoin’e yatırım yapıyor

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.