Yakın bir zaman diliminde dünyada başta parasal sistem olmak üzere bütün alanlarda kullanımda olacak olan blockchain teknolojisi ile ilgili bilinç ve uzmanlık yaratmak için İstanbul Blockchain Okulu Projesi hayata geçiriliyor.

İstanbul Blockchain Okulu Proje Koordinatörü İsmail Metin, lansmanda yaptığı konuşmada “Blockchain teknolojisi, bilgiyi tek bir veri tabanında saklayan konvansiyonel veri depolama sistemlerinden ayrılarak, veriyi belirli bir merkeze ihtiyaç duymadan, değiştirilemez ve manipüle edilemez bir şekilde saklamaya imkân veriyor. Tüm veriyi herkesin erişime açık hale getirirken dışarıdan gelebilecek herhangi bir müdahaleyi de imkânsız kılan Blockchain teknolojisi, kullanıcısına sunduğu depolama sistemiyle bilginin güvenilirliğini ve şeffaflığını garanti altına almaktadır.” ifadelerini kullandı.

Metin ayrıca, ilginç bir konuya değinerek kripto paraların ileride daha da yaygınlaşacağını belirterek; “10 yıl sonra madeni paranın bir zamanlar ödeme aracı olarak kullanıldığını çocuklara anlatmak durumunda kalabiliriz. İnternetin ortaya çıkışı teknoloji devrimi olarak adlandırılıyor. Blockchain teknolojisi de internetin ortaya çıkışından sonra teknolojide ikinci devrim olarak değerlendiriliyor. Blockchain yapısı itibarıyla tamamen açık, özgür ve erişilebilir bir ekosistem sunuyor. Blockchain, finans dünyasını olduğu kadar devlet-vatandaş ilişkisi, lojistik, sağlık, emlak, eğitim gibi birçok alanı etkileme kapasitesi olan bir teknoloji.” sözlerini sarf etti.

Etkinliğe İstanbul Blockchain Okulu Proje Koordinatörü İsmail Metin’in yanı sıra Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır, İstanbul Kalkınma Ajansı Temsilcisi Yasemin Özlem Mailoğlu, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği Genel Sekreteri İlkay Arıkan, Bahçeşehir Üniversitesi Blockchain Araştırma ve Uygulama Merkezi Direktörü Dr. Bora Erdamar katıldı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!