Avalanche (AVAX) Coin, açık kaynaklı bir platform olan ve merkeziyetsiz finans uygulamaları ve kurumsal blokzincirlerinin bir arada çalışarak ölçeklenebilir uygulamalar oluşturabildiği Avalanche ağının yerel token’i olan dijital para birimidir. Avalanche (AVAX) Coin’in stratejik amacı Avalanche ağını güvence altına almak iken, pratikte işlem ücretleri ve komisyon ödemelerini yapmak, eşler arası transferler gerçekleştirmek ve Avalanche ağında yeni ağlar yaratmak için kullanılır.

Avalanche ağı sayesinde kullanıcılar, karmaşık kurallara sahip, bu nedenle de güçlü ve güvenilir olan uygulama ve özel blockchain (blokzincir) ağlarını basitçe oluşturabilirler ya da mevcut genel ya da özel ağlar üzerine yeni uygulamalar kurabilirler.

Avalanche aynı zamanda bir akıllı sözleşmeler platformudur ve bu ağdaki işlemler bir saniyeden daha kısa sürede onaylanır, Ethereum altyapısını tamamen destekler ve bağımsız doğrulayıcıların da tam blok üreticisi olarak katılmasına olanak sağlanır.

Avalanche ağı güvenlik konusunda oldukça sağlam bir mimariye sahiptir, hatta %51 saldırılarına büyük oranda dayandığı belirtilmiştir zira ağın mimarisinde konsensüs makineleri ve sanal makineler bulunmakta, her zincir bir alt ağın parçası olarak çalışmaktadır.

Avalanche (AVAX) coin bugüne kadar ne gibi süreçlerden geçti?

Geliştirme ekibinde Prof. Dr. Emin Gün Sirer isimli bir Türkiyeli’nin de bulunduğu Avalanche projesi, bu nedenle Türkiye’de büyük ilgi görmüştür. ICO’sunun ardından tüm dünyada büyük ilgi gören Avalanche (AVAX) Coin, 2020 yılının Eylül ayında piyasaya sürülmesinin ardından 24 saat bile geçmeden Binance gibi büyük bir borsada listelenmeyi başarmış, bu sayede de çıkar çıkmaz 10 kat değerlenerek ICO yatırımcılarının yüzünü güldürmüştür.

Avalanche (AVAX) Coin, madencilik ile üretilmeyen bir dijital para birimidir.

Geçtiğimiz aylarda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın milli bir kripto (dijital) para birimi üzerinde çalıştığı ve stabil (sabit) token olması beklenen bu para birimi için Avalanche Platformu ile işbirliğinin gündemde olduğu haberleri basında yer almıştı.

İlginizi Çekebilir:  Zirvelere doymayan ve rekorlar kıran Avalanche (AVAX) neden yükseliyor?

Öte yandan, 2021’in Şubat ayında Avalanche ağında meydana gelen bir hata, platformun neredeyse durma noktasına gelmesine ve büyük değer kaybı yaşamasına neden oldu. Kriz sonrası kripto para borsalarında Avalanche (AVAX) Coin için para yatırma ve çekme işlemleri askıya alındı ve cüzdanlara erişim sağlanamadı. Normalde bir saniyeden kısa sürede tamamlanan transfer işlemleri dört saate kadar uzarken, Avalanche geliştiricileri yatırımcıları cüzdanlarının ve Avalanche (AVAX) Coin varlıklarının güvende olduğuna dair sakinleştirmek zorunda kaldılar.

Avalanche (AVAX) coin hangi borsalardan nasıl alınır?

Şu an piyasada yaklaşık 77 milyon adet Avalanche (AVAX) Coin bulunmaktadır ve bu mevcut arzın tamamıdır. Kripto para piyasasındaki pazar değeri 2,2 Milyar Dolar olan Avalanche (AVAX) Coin, yaklaşık 21 Milyar Dolar’lık bir pazar potansiyeline sahiptir.

Yazının yayımlandığı tarih itibariyle 1 Avalanche (AVAX) Coin değeri 29 Amerikan Doları’na eşitti. Tüm zamanların en düşük değerini 31 Aralık 2020 gecesi gören Avalanche (AVAX) Coin, 2.279 Dolar’a kadar düşmüştü. Bundan bir buçuk ay sonra, 2021 Şubat’ında ise Avalanche (AVAX) Coin rekor fiyatı görerek 59.9 Amerikan Doları’na erişti.

Avalanche (AVAX) Coin, Binance, Paribu ve Bitpanda gibi kripto para borsalarından Türk Lirası ile alınabiliyor, ayrıca birçok kripto para borsasında alım satım ve transfer (yatırma ve çekme, alma ve gönderme) işlemleri yapılabiliyor.

Avalanche (AVAX) coin’i satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!