2017 yılında açılan ve İstanbul’da Avrupa ile Anadolu Yakası’nı birbirine bağlayan Avrasya Tüneli’ne yüzde 56 zam geldi. Geçiş ücreti, otomobiller için 36,40 TL, minibüsler için ise 54,70 Türk Lirası olarak kesinlik kazandı.

Yapılan son zamla birlikte, Avrasya Tüneli açıldığı günden bu yana, ücretlere toplamda yüzde 120 oranında zam gelmiş olacak. Tünel ilk açıldığında arabalar için 16,60, minibüsler için ₺24,90 lira olarak belirlenmişti. Fiyatlar, geçtiğimiz dönem otomobiller için 23.30, minibüsler içinse 34.90 TL’ydi.

Halk yapılan zamma tepkili

Yap-işlet-devret şekliyle hayata geçirilen ve büyük bir ulaşım hamlesi olarak lanse edilen Avrasya Tüneli’nin geçiş ücretine yapılan zam sosyal medyada oldukça tepki çekti. Vatandaş, tüneli uygun fiyattan kullanamadıklarından yakınırken bu gidişle bu ücret politikasıyla da kullanamayacakları fikirlerini belirttiler.

Yeni ücret tarifesinin 1 Şubat 2020 saat 00:00’den itibaren uygulanmaya başlanacağı bildirildi. Ücret değişikliği geçtiğimiz aylarda elektronik tabelalardan duyurulmuş ancak bunun sehven yapılan bir hata olduğu açıklanmıştı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Mertcan Turaman

İstanbul Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. 2 yıldır kripto parayla ilgili içerikler oluşturuyor ve sektörü yakından takip ediyorum. Habercilik alanında kendimi daha fazla geliştirmek istiyorum.