Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu dijital euro projesinde araştırma evresine başladıklarını açıkladı ve dijital euro’nun Bitcoin’den daha çevre dostu olacağını belirtti. ECB, süreç içerisinde dijital euro’nun tasarımına, Avrupa’da herkese nasıl dağıtılabileceklerine ve bunun yaratacağı etkiye bakacaklarını da duyurdu.

Dijital euro’nun araştırılma aşaması 24 ay sürecek ve tasarım ve dağıtımla ilgili temel konuları ele almayı hedefliyor. Dijital euro, Avrupalıların ihtiyaçlarını karşılarken aynı zamanda yasa dışı faaliyetlerin önlenmesine yardımcı olması ve finansal istikrar ile para politikası üzerinde istenmeyen etkilerden kaçınabilmeyi amaçlıyor.

“Dijital euro, Bitcoin’den daha çevreci olacak”

Avrupa Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, dijital euro projesinin araştırılma aşamasının başlatıldığını duyurdu. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Christine Lagarde, yaptığı açıklamada “Dijital euro hakkındaki raporumuzu yayınladığımızdan bu yana dokuz ay geçti. Bu süre içinde, daha fazla analiz gerçekleştirdik, vatandaşlardan ve profesyonellerden girdi aradık ve cesaret verici sonuçlar veren bazı deneyler yaptık. Bütün bunlar bizi vites yükseltmeye ve dijital euro projesini başlatmaya karar vermeye yöneltti. Çalışmamız, dijital çağda vatandaşların ve firmaların en güvenli para biçimine, merkez bankası parasına erişmeye devam etmesini sağlamayı amaçlıyor” ifadelerini kullandı.

Resmi siteden yapılan açıklamanın devamında Bitcoin’e de atıfta bulunarak bir karşılaştırmaya girişen Avrupa Merkez Bankası (ECB), hem Eurosystem TARGET Instant Payment Settlement (TIPS) hem de blok zinciri gibi alternatiflerin saniyede 40.000’den fazla işlem gerçekleştirebildiğinin ortaya koyulduğunu belirterek; bu deneylere göre, dijital euro çekirdek altyapısının Bitcoin’den daha fazla çevre dostu olacağını aktardı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!