Avrupa Merkez Bankası, kripto paraların adeta hüküm sürdüğü dönemde önemli bir açıklamaya imza attı. ECB, para birimlerinin dijital versiyonlarını uygulamaya koymayan ülkelerin finansal sistemlerine ve parasal özerkliklerine yönelik tehditlerle karşı karşıya kalabileceği konusunda uyardı.

Dijital Euro çalışmalarını sürdüren Avrupa Merkez Bankası, kendi dijital para birimi olmayan ülkelerdeki tüketicilerin ve işletmelerin, yabancı teknoloji devleri de dahil olmak üzere, bazı baskın ödeme hizmeti sağlayıcısına bağımlı hale gelebileceğini söyledi. ECB, bunun merkez bankasının görevini yerine getirme ve son kredi mercii olarak hareket etme kabiliyetini etkileyebileceğini söyledi.

Ülkelerin dijital para çalışmaları.

Bitcoin, merkez bankaları için tehdit mi?

Raporda, “Merkez bankası dijital para birimi çıkarmak, yerel ödeme sistemlerinin özerkliğini ve dijital dünyada bir para biriminin uluslararası kullanımını korumaya yardımcı olacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, Bitcoin ve diğer kripto paraların yükselişini teşvik eden teknolojik gelişmelere ayak uydurmak için para birimlerinin dijital bir versiyonunu çıkarma fikrini ciddi ciddi düşünüyor veya çalışmalarını sürdürüyor. ECB, sorumluluğa öncülük eden birkaç kurumdan biri, ancak bu yaza kadar dijital bir euro üzerinde pratik deneylerle ilerleyip ilerlemeyeceği konusunda henüz bir karar vermiş değil.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, yetkililerin projeye yeşil ışık yakması halinde önümüzdeki dört yıl içinde dijital bir euronun var olabileceğini söylemişti. ECB’nin raporuna göre, böyle bir girişim, güvenlik, düşük işlem maliyetleri ve diğer hizmetlerle uyumluluğa odaklanarak tasarlanırsa Euro’nun uluslararası erişimini de artırabilir.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!