Avrupa’nın en büyük havayolu firmalarından birisi olan Norwegian Air, önümüzdeki günlerde ödeme alma seçeneği olarak kripto para birimlerini de kabul edeceğini duyurdu. 

Norwegian Block Exchange (NBX) CEO’su Stig Kjos-Mathisen’in yaptığı açıklamada, kripto para ticareti plaformu, Norwegian Air müşterileri için kripto para ile bilet satın almalarını sağlayacak bir ödeme altyapısının başarıyla oluştuğunu söyledi.

Yerel bir ekonomi gazetesine konuşan Kjos-Mathisen, borsanın başından sonuna kadar hazır olduğunu ve bu özelliğin 2020’nin ilerleyen günlerinde kullanıcılara sunulacağını beklediğini belirtti. 

CoinDesk isimli platformdan edindiğimiz bilgiye göre, Kjos-Mathisenm Norwegian Air’in kurucusu ve CEO’su olan Bjorn Kjos’un damadı.

Bjron Kjos’un, NBX geçtiğimiz yıl piyasaya sürüldüğünden beri yanında olduğu biliniyor. Havayolu şirketinin müşterilerine kripto para birimi ödemeleri sunmak için kripto para borsasından faydalanmayı planlıyor. Borsa, geçtiğimiz yılın Eylül ayında kullanıcılara beta sürümle merhaba demişti, geçtiğimiz günlerde ise faaliyete geçmiş gözüküyor.

Norwegian Air, 1993 yılında kurulmuştu. 2001’deki lansmandan bu yana şirketin 130 çalışdan 11,000 çalışana, 4 uçaktan 195 uçağa ve 500 farklı rotaya 18 yılda ulaşması hayranlık uyandırıcı gözüküyor. Ancak, şirket bunlar yerine bugünlerde Boeing 737 uçaklarıyla gündeme geliyor.

Şirketin kazançlarında geçtiğimiz yıl %72 düşüş gerçekleşti. Ancak, kapsamlı bir şekilde hazırlanan maliyet azaltma hamlesi ile Ekim ayında vergi öncesi yapılan kar açıklamasında 215 milyon dolar civarında bir kar açıkladılar.

Bjorn’ün oğlu Lars Ola Kjos’un Bitcoin’e 2017’deki 20,000 dolarlık seviyenin öncesinde 400,000 dolar civarı bir yatırım yaptığı biliniyor.

Bitcoin ile seyahat

Norwegian Air, kripto para ile ödeme alan ilk havayolu şirketi olmayacak. Kaliforniya merkezli seyahat acentesi olan CheapAir, 2013 yılından beri Bitcoin ödemesi kabul ediyor. CryptoGlobe isimli platformla yaptığı röportajda CheapAir’in CEO’su Jeff Klee, Bitcoin ile ödeme almanın işine çok yardımcı olduğunu ve birçok iyi insanla tanıştığını belirtti. Kripto parayla ödeme alan diğer bir firma ise TravelbyBit. TravelbyBit’in ödeme alma yöntemleri arasında BTC ve BCH bulunmakta.

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin ATM kurulumu, yılın en yüksek seviyesinde
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.