Bitcoin’den sonra en büyük yatırımcıya sahip piyasa değeriyle ikinci sıradaki Ethereum ile ilgili önemli bir haber gündeme düştü. Avrupa Birliği üye ülkelerinin hissedarı olduğu Avrupa Yatırım Bankası’nın 2 yıl vadeli tahvil ihracını Ethereum ağı üzerinde gerçekleştireceği açıklandı.

Bugün 2 bin 644 dolar ile tüm zamanlar rekoru kıran Ethereum‘da EIP-1559 heyecanının yaşandığı şu günlerde önemli bir aşama kaydettiğini gösteren bir haberle Bloomberg’ün haberine göre Avrupa Yatırım Bankası direkt olarak Ethereum ağı üzerinden 2 yıllık dijital tahvil piyasaya sürecek.

Ethereum için bir dönüm noktası

Ethereum için dönüm noktası olacak bu gelişme bankacılık sektöründe de kilometre taşı nitelendirilebilecek bir olay olarak görülebilir. Goldman Sachs, Santander ve Societe Generale gibi dünya devleri aracılığıyla Ethereum ağı üzerinden dijital tahvil piyasaya sürerek Avrupa Yatırım Bankası (EIB)’de hissesi olan ülkelerin her biri artık finansal olarak ETH’nin başarısıyla uyumlu hale gelmiş olacak.

Berlin Hard Fork’u geride bırakan Ethereum ağı, Temmuz ayında hayata geçecek olan Ethereum İyileştirme Önerisi (Ethereum Improvement Proposal) (EIP) 1559 ile ağdaki gecikmeleri, işlem ücretlerini daha da düşürmüş olacak.

Öte yandan Ethereum’daki işlem ücretleri, yakın zaman itibariyle 100 Gwei’nin oldukça üzerinde ve aşırı derecede yüksekti ancak bu hafta önemli ölçüde düştü. Azalan ücretlerin birincil nedeni, gaz sınırının madenciler tarafından 12,5 milyondan 15,0 milyona çıkarılması ve blok başına etkin bir şekilde daha fazla işlem yapılmasına izin vermesidir.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!