Avustralya hükümeti bugün, ülkede teknolojinin benimsenmesine yardımcı olmak için ulusal bir blockchain yol haritası yayınladı.

Sanayi Bakanlığı tarafından yayınlanan 52 sayfalık yol haritasında, blockchain’in iş yaratma, şirketlere para tasarrufu yapma ve Avustralya’nın ekonomik büyümesini artırma potansiyeline sahip olduğunu belirtildi.

Beş yıllık yol haritası, düzenleyici çerçeveler getirmeyi, insanların blockchain becerilerini geliştirmelerine ve küresel yatırım ve işbirliği fırsatlarını artırmasını umuyor.

Blockchain ile ilgili yol haritası, hükümetin Avustralya’nın blok zincirle güçlendirilmiş bir geleceğe doğru ilerlemesine yardımcı olacağı 12 adımlı bir yaklaşımı listeliyor.

Ülkeyi yönetenler oldukça iştahlı

Avustralya Sanayi, Bilim ve Teknoloji Bakanı Karen Andrews, ulus olarak blockchain teknolojisinin uzun vadeli gelişimini ve benimsenmesini sağlayabileceklerini ifade ederek ve blockchain’in sunduğu muazzam ekonomik ve sosyal fırsatlardan yararlanabileceklerini belirtti.

Hükümet, blockchain teknolojisinin diğer teknolojilerle birlikte, 2025 yılına kadar tahmini 175 milyar ABD doları değer sağlayabileceğini açıkladı. Ticaret, Turizm ve Yatırım Bakanı Simon Birmingham, da ülkelerinin ve teknoloji şirketlerinin dünyanın en hızlı büyüyen teknoloji sektörlerinden birinde oyunun önünde yer aldığını söyledi.

İşte 5 yıllık planda yer alanlar

  • Ulusal Blockchain Yol Haritası Danışma Komitesi’ni resmileştirilerek, Ulusal Blockchain Yol Haritası Yönlendirme Komitesi olarak yeniden adlandırılacak.
  • Blockchain kullanım örneklerini analiz etmek için çalışma grupları oluşturulacak.
  • Tarım, eğitim ve finans gibi sektörlerdeki kullanım örneklerine ilişkin seçenekler araştırılacak.
  • Etkili devlet hizmetleri sağlamak için blockchain kullanan ülkelerin örneklerine bakılacak.
  • İş Araştırma ve İnovasyon Girişimi programına katılmak için blockchain sağlayıcılarıyla yakın irtibatta olunmalı.
  • Blockchain’in daha geniş politika çalışmalarına dahil edildiğinden emin olunmalı ve Blockchain nitelikleri için ortak çerçeveler ve kurs içeriği geliştirmeye yardımcı olunmalı.
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!