2020 yılının Aralık ayında Bitcoin’in 20 bin dolar seviyesini aşarak yaklaşık 3 ayda 62 bn dolara kadar dayanması, hem dünyada hem de Türkiye’de gözleri kripto paralara çevirdi. Vergi ve düzenleme konusunda tam anlamıyla bir netlik bulunmayan kripto paralar için Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bugün son dakika gelişmesi olarak duyurulan kripto para borsalarından kullanıcı bilgilerini istemesi gündeme yeniden vergi konusunu getirdi ve sosyal medya bu konuyla çalkalandı.

Türkiye’de son dönemde kripto para alım satımı çok yüksek seviyelere çıkmış durumda. Vatandaşlar, enflasyondan kaçınmak, parasının değerini korumak ve birikimlerini veya varlıklarını artırmanın yolunu kripto paralarla sağlamak zorunda kalıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kripto para borsalarından kullanıcıların detaylı bilgilerini istemesi bu yıl sonuna kadar çıkarılması beklenen dijital para yasasıyla ilgili ilk adım olarak nitelendiriyor ve vergi konusunun kesinleştirilmesi olarak görülüyor.

Sosyal medyada ‘Vergi’ kelimesiyle bugün yaklaşık 15 binden fazla tweet ve ekşisözlükte de 1500’e yakın entry girildi. Kullanıcılar, bakanlığın vergi konusundaki tutumu konusunda endişe duyduklarını ifade eden görüşler paylaştılar.

Türk kripto camiasının Twitter ve ekşisözlük‘te yazdığı vergi konusundaki düşünceler ve yorumlar şu şekilde…

Son 6 ayda kripto yatırımcılarının tümüyle Türkiye’ye getirdiği döviz miktarını göz önüne alınca; vergi yerine ödül vermeliler. (Yurtdışından Türkiye’ye son dönemde akan dövizin miktarını bilseniz uzun süre kendinize gelemezsiniz)

Profesor Turkmen adlı Tiwtter kullanıcısı.

Maliye Bakanlığı kriptopara borsalarından müşteri bakiyelerini istemiş. İnşallah vergi oranları makul olur. Yatırımcı Türkiye’de 🇹🇷 tutulur hatta Türkiye’ye yatırımcı çekilir. Sonuçta para Türkiye’de kalır ve harcanırsa zaten devlet KDV, dolaylı vergiler vs hasılatı arttırır.

Erkan Öz, Ekonomi gazetecisi.

Maliye bakiye ve kullanıcı bilgilerini şirketlerden isteyerek hata yapıyor, bu bilgileri Twitter’dan alırsa toplayacağı vergi gerçeğin min. 100 katı çıkar.

vatandaşı olmasan çok şakacı ülke tadında haber. coin sepeti yapacaklardır belki hemen kötü düşünmeyin.

kuyruk yagi isimli ekşisözlük kullancısı

konu dünyanın yeni finansal sistemine katılmaktan ne ara halktan vergi alalıma geldi vallahi tebrikler sayın hükümet.

jamirikua adlı ekşisözlük kullanıcısı.

olan yerli borsalara olacaktır bu haberle birlikte çoğu kişinin varlıklarını yabancı borsalara taşıması muhtemel. merak edilen konu geriye dönük bir vergilendirme yapılıp yapılamayacağı.

istatistik magduru adlı ekşisözlük kullanıcısı.
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!