New York Stock Exchange (NYSE) yani New York Borsası sahipliğindeki Kıtalararası Borsalar Birliği (ICE) tarafında kurulan Bakkt adlı girişim, tam olarak finans piyasasında nasıl bir öneme sahip, kripto para ve ödeme sistemlerine ne gibi fayda sağlayabilir? Bunu açıklamaya çalışalım.

En basit anlatımıyla Bakkt, Bitcoin tabanlı bir ödeme sistemi olarak adlandırabiliriz. Şirket, bilk olarak bir start-up girişimiyle ortaya çıktı. Bakkt, kripto paraların ekonomideki yerini Wall Street eliyle oluşturmak istiyor ve ilk etapta günlük hayatta kullanımını sağlamak ve daha sonra yayılmasını hedefliyor. Dev şirketlerin şu noktada bu dünyaya adım atmakta tereddüt ettiğinden kripto varlıklarla işlem yapmasının zor olduğunu bilen şirket, tam bu noktada blockchain altyapısıyla devreye giriyor. Bakkt, yasal regülasyonlarla otoriteler tarafından denetlenen bir ortamda kriptoPara ve diğer dijital varlıkların alım satımını kolaylaştırma amacında.

Şirket, dijital varlık dünyasında da oldukça ilgi çekici konumda. Boston Consulting Group, Galaxy Digital, Goldfinch Partners, ICE, Pantera Capital, Protocol Ventures, Starbucks ve Microsoft gibi piyasanın devlerinden yatırım ve destek alıyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.