Dünyanın en büyük bankalarından olan Bank of America’nın yayımladığı Bitcoin’in (BTC) Kirli Küçük Sırları” isimli raporu, kripto para dünyasında tepki çekti. Banka, Bitcoin‘i enflasyon konusundaki konumunu abartılı bulurken, değer deposu ya da ödeme mekanizması için kullanışsız bulurken, harcadığı enerji ve karbon emisyonuna da dikkat çekti.

Mart ayı içinde 60 bin doların üzerine çıkan Bitcoin, yukarı yönlü hareketini sürdürürken, Bank of America, BTC’nin bu yükselişinin arkasında geçtiğimiz Mayıs ayında gerçekleşen halving (yarılanma), PayPal, Square, Tesla ve Grayscale Bitcoin Trust fonu tarafından desteklendiğini belirtti. Banka, sadece 93 milyon dolarlık net girişin bile %1’lik bir fiyat artışını tetiklediğini, bu altının karşılık gelen hareketi için yaklaşık 1.86 milyar dolar gerektiren bir seviye olduğunu ekliyor.

Bank of America (BofA), raporda “Bitcoin, risk varlıkları ile ilişkilendirilmiş durumda. Varlık enflasyona bağlı değil ve son derece dalgalı bir yapıya sahip. Bu da onu bir değer deposu ve ödeme mekanizması olarak kullanışsız hale getiriyor. Bu sebeple Bitcoin’i elde tutmak için ana sebep, istikrarlı getiri veya enflasyon koruması değil, daha ziyade Bitcoin talebinim arzı aşmasına bağlı olan fiyat artışıdır.” diyor.

Bitcoin’in harcadığı elektiriğin Yunanistan’ın ülke olarak harcadığı elektrikten daha fazla olduğunu karbon emisyonu konusunda olumsuz bir durumda olduğunu ifade eden BofA, raporda şöyle devam ediyor, “Görüşümüze göre, Bitcoin cüzdanlarındaki bu kadar küçük bir yüzde BTC’nin çoğunu dolaşımda olması, onu bir ödeme mekanizması veya hatta bir yatırım aracı olarak kullanışsız hale getiriyor. Aynı zamanda sosyal ve yönetişim sorunları da yaratabilir,”

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!