AK Parti milletvekilleri, Türk Bankacılığı’nda yapısal reformlar için Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’ne kanun teklifi getirdi.

Şeffaflığı ve risk yönetimi gibi standartların ileri düzeye taşınması konusunda daha aktif olunması öngörülen yasa taslağında katılım bankalarının çalışma prensiplerine uygun hizmet çeşitliliğinin artırılması, kalkınma ve yatırım bankacılığının geliştirilmesi düşünülüyor.

Meclis’e getirilen teklifte bankaların geleceğini tehlikeye düşürenlerin imza yetkisi kalkacak. Varlık fonu ile yapılan işlemlerin kredi sınırlamasına tabi olmayacak. Kalkınma ve yatırım bankalarının yeni finansman yöntemleri kredi sayılabilecek. Banka ücret ve komisyonlarına dair Cumhurbaşkanı’daki yetkilerden Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’da da verilecek.

BDDK’nın yetkilerinde genişlik

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun bu yasa teklifiyle yetkileri genişletiliyor. Böylelikle BDDK, bankacılıkta erken önlem alacak ve bankalardan program isteyebilecek. Bankaların bilgi sistemlerinin yurt içinde tutulmasında BDDK karar almaya yetkili olacak.

Öte yandan müşterilerin kişisel verilerinin işlenmesi ve aktarılması konusunda Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVK) hükümlerinin uygulanması hedefleniyor. Faktoring kuruluşunda olacak sermaye 20 milyon TL’den 50 milyon TL’ye yükseltilecek.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Mertcan Turaman

İstanbul Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. 2 yıldır kripto parayla ilgili içerikler oluşturuyor ve sektörü yakından takip ediyorum. Habercilik alanında kendimi daha fazla geliştirmek istiyorum.