Northeastern Üniversitesi Kablosuz Nesnelerin İnterneti Enstitüsü Müdürü
Prof. Dr. Tomasso Melodia, bankacılık ve finans sektöründe güvenin blokzincir teknolojisi ile sağlanacağını söyledi ve Türkiye’de (blockchain) blokzincire merakın epey üst seviyede olduğunu ifade etti.

Northeastern Üniversitesi Kablosuz Nesnelerin İnterneti Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Tomasso Melodia, Bahçeşehir Üniversitesi ve Northeastern Üniversitesi’nin birlikte kuracağı Blokzincir Merkezi’nin tanıtımının yapıldığı toplantıda iş birliğiyle açılan Blokzincir Merkezi’nin yapay zeka, blokzincir ve nesnelerin interneti alanlarında projelerin yürütüleceği bir laboratuvar olacağını söyledi.

Anadolu Ajansı’na konuşan Melodia, söz konusu 3 alanın bir araya gelmesi ile yaptıkları işlerin yapım şekli, çevre ile olan etkileşim şeklinin değişeceği ve merkezi bir iradeye ihtiyaç kalmadan güveni temin eden verilerin paylaşıldığı bir ortamın temellerinin atılacağını belirtti.

Blockchain dünya üzerinde bütün sektörleri değiştirebilecek bir teknoloji konumunda.


“Türkiye’de blokzincir ve yapay zekada istihdam edilmek isteyen genç bir nesil var”

Nesnelerin interneti ve blokzincir alanlarında uzman ve profesyonellerin yetiştirileceğini aktaran Melodia, Türkiye’de yetiştirilecek neslin blokzincire çok meraklı olduğunu ve bunun avantajlı bir durum olduğunu söylerken “Sadece ABD’de de değil, dünya çapında çok az yerde böyle profesyonellerin ve uzmanların yetiştiğini gözlemiyoruz. Bu bağlamda stratejik bir öneme sahip Türkiye’nin bir üniversitesi ile iş birliği kurmanın doğru bir adım olduğunu düşünüyoruz. Gittikçe yükselen stratejik bir potansiyele sahip olması açısından Türkiye bizim açımızdan da önemli. Bu ülke, yeni teknolojileri takip eden ve yeni fikirlere açık olan genç ve dinamik bir nüfusa sahip. Bu açıdan iki önemli ülkenin iki üniversitesinin bir iş birliği içerisinde olması karşılıklı fayda sağlayacaktır. “Blokzincir, yapay zeka ve nesnelerin interneti alanlarına ilginin ve bu alanda iş bulmak isteyen genç nüfusun çok olması da Türkiye’ye olan ilginin artmasına etki ediyor.” dedi.

İlginizi Çekebilir:  Louis Vuitton ve Microsoft'tan blockchain ortaklığı: AURA

“Blockchain(blokzincir) 10-20 yıl içinde dünyayı etkileyecek”

“10-20 yıl içerisinde bu teknoloji uygulamaları her sektörde etkisini gösterecek”
diyen Prof. Dr. Tomasso Melodia, “Blokzincir teknolojisine teknik açıdan bakarsak, nesnelerin interneti ve bağlantılı sistemler alanından bakacak olursak, birçok potansiyel olduğunu söyleyebilirim. Blokzincir, bankacılık ve finans alanlarında değişiklikler yapacağı için dikkatle takip ediliyor ve potansiyelinin olduğu biliniyor.” şeklinde konuştu.

Birçok farklı sektörün belirli merkezileşmiş bir yapı olmaksızın dağıtılmış veriler tabanının kurulmasını beklediğini ifade eden Melodia, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bankacılık ve finans sektörünün aktörleri, aralarındaki etkileşimde üçüncü bir şahıs istemiyorlar. Bu aradaki güven, blokzincir teknolojisi ile temin edilecek. Fakat buradaki problem şu; blokzincir teknolojisinin özünde çok fazla sayısal karmaşıklık var. Sayısal karmaşıklık ve sistemin güvenliği arasında genelde bir ticari ilişki vardır. Bugün, karşılaştığımız sayısal karmaşıklık olmadan güvenli dağıtımcıların temin edileceği ortak bir zemin bulmak için çabalıyoruz.”

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.