Avrupa Birliği Merkez Bankası ve Alman Merkez Bankası’nın uyguladığı düşük faiz politikası, Almanya içerisindeki birçok bankanın da müşterilerine Negatif Faiz uygulamasına sebep oldu.

Verivox isimli araştırma şirketinden aldığımız verilere göre, 800’den fazla Alman bankası arasında şu an 41 banka müşterisine eksi faiz uygulamakta. Uygulanan negatif faiz oranları ise şu şekilde; bankaları büyük kısmı -%0,5 faiz oranı uygularken en düşük negatif faiz oranı -%0,6 ve en yüksek negatif faiz oranı -%0,2 olarak tespit edildi.  

Verivox verilerin kaynağı olarak bankaların internet sitelerini gösterdi ve ek olarak 21 bankanın daha negatif faiz verdiğini ancak faiz oranlarını internet sitelerinde yayınlamadıklarını belirtti. Bahsi geçen bankalardan 7’si 100.000 Euro’nun altındaki mevduatlara negatif faiz uyguluyor. Gerekçe olarak banka yetkilileri, bankaya yatırılan paraların saklanması ve korunması için karşılanması gereken bir maliyet olduğunu ve negatif faiz uygulamasının da bu sebeple yapıldığını öne sürüyor. Eğer AB ve Alman merkez bankaları düşük faiz politikalarını değiştirmezlerse önümüzdeki günlerde birçok bankanın da bu negatif faiz kervanına katılacağı söyleniyor.  

Bitcoin almak için 17 trilyon sebep!

Bankaların uyguladığı negatif faiz, Bitcoin’i bir tercih sebebi olmaya itiyor. New York merkezli kripto para borsası olan Gemini’nin kurucusu ve ilk dönem Bitcoin yatırımcısı olan Cameron Winklevoss, 17 Trilyon Dolar’ın negatif faizli tahvillerde tutulduğunu söyleyerek, bu miktarı Bitcoin veya benzeri dijital varlıklara dönüştürmenin makul olacağını söylemişti. Cameron Winklevoss’un espirili yorumu ise, 17 trilyon doları negatif faizde tutmak demek, Bitcoin almak için 17 trilyon sebep! oldu.  

Kripto paralar arasında 2019 yılının en iyi performans gösteren varlıklarından olan Bitcoin, 2020 yılına da damgasını vuracak gibi gözüküyor. Özellikle bugünlerde artan negatif faiz uygulamaları, yatırımcıları Bitcoin almaya itecek gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir:  Araştırma sonuçları şaşırtıcı: "Baby Boomer'lar ve X kuşağı Bitcoin alacak"
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.