Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük yatırım bankalarından Bank of America, koronavirüs nedeniyle tarihin en büyük ekonomik durgunluğunun yaşanacağını tahmin ediyor. Banka ayrıca ABD’de 20 milyon kişinin işini kaybedeceğini, işsizlik oranının en az yüzde 15.6’ya ulaşacağını belirtti.

Bank of America, ABD için büyüme tahminlerinin alt üst olduğunu ilk çeyrekte yüzde 7, ikinci çeyreğinde yüzde 30, üçüncü çeyrekte ise yüzde 1 daralma olacağını ön görüyor. Bankanın baş ekonomisti Michelle Meyer liderliğindeki ekip, firmanın ABD için yaptığı olumlu ekonomik tahminlerini koronavirüs salgını nedeniyle kesti ve ABD gayri safi yurtiçi hasılasının dörtte üç oranında daralmasını ve % 10,4’lük kümülatif düşüş bekliyor.

ABD Başkanı Donald Trump.

“İkinci Dünya Savaşı zamanındakinden 5 kat daha güçlü bir kriz”

En büyük yatırım bankalarından biri, son iki hafta boyunca tüketici ve diğer verilerini gözden geçirdi ve ilk çeyrekte Gayri Safi Yurt İçi Hasılası’nın %7 düştüğünü ve bu düşüşün ikinci çeyrekte% 30 düşüşle devam edeceğini ortaya koydu. Bankaya göre, üçüncü çeyrekte hafif toparlanmaya girecek olan ABD ekonomisi, çok ufak bir toparlanmayla yılı %-1 daralmayla kapatacak. Meyer, koronavirüs krizi için “İkinci Dünya Savaşı’ndan 5 kat daha güçlü bir kriz yorumunu yapıyor.

Meyer, Meyer, tüketici harcamalarının üçüncü çeyrekte normalleşeceğini ancak ticari ve konut yatırımlarında daha fazla daralma beklediklerini ifade ederek “Üretimde bozulmuş tedarik zincirleri ve sürtünmeler göz önüne alındığında daha fazla daralması olacağını düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Ekonomist, ABD’de işsizliğin yüzde 15.6 işsizlik oranı beklerken geçtiğimiz iki ay boyunca toplam iş kayıpları 16 milyon ila 20 milyon arasında olabileceğine dikkat çekti. ABD’de iki haftada işsizlik maaşına başvuranların sayısı 6.6 milyon kişiyi aşmış durumda.

ABD Başkanı Donald Trump, vatandaşa koronavirüs krizinde destek için 2 trilyon dolarlık bir paket açıklarken, ABD Merkez Bankası FED de, parasal genişlemeye başvurmuştu.

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin'in yükselmesinde etkili olan muhtemel 5 neden
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.