10 ülkenin merkez bankasının temsilcisinin yer aldığı Basel Bankacılık Denetleme Komitesi yaptığı açıklamada iklimle ilgili riskleri ve bankaların kripto paralardan kaynaklanan potansiyel kayıpları karşılamak için nasıl sermaye ayırmaları gerektiğini ele aldıklarını ve 2022 ortasına kadar daha detaylı bir raporu kamuoyuyla paylaşacaklarını açıkladı.

Dünyanın önde gelen finans merkezlerinden İsviçre merkezli bankacılık düzenleyicilerinden oluşan Basel Komitesi, “uluslararası aktif bankalarda iklimle ve kripto paralarla ilgili finansal risklerin etkin yönetimi ve denetimi” için bir dizi ilke üzerinde bu ayın sonlarında bir kamuoyu istişaresine başlayacağını söyledi.

Komite, üyelerinin kripto varlıklar için “ölçülü” bir riske dayalı minimum sermaye gereksinimlerini yaratma ihtiyacı konusunda da hemfikir olduğunu belirtti ve kripto varlıklara karşı temkinli duruşun süreceğini ekledi. Buna göre Basel Komitesi yeni yılın ortasına kadar kripto varlıklarla daha geniş bir rapor oluşturacak.

Yapılan açıklamada üyelerin uzun süreli düşük faiz ortamının ve bu ortamın değişen görünümünün bankaların kârlılığı, iş modelleri ve risk alma davranışı üzerindeki etkisini tartıştığı ifade edildi. Derinlemesine bir tematik analiz, faiz oranı dinamiklerinin ve bankaların tepkilerinin arkasındaki döngüsel ve yapısal sürücüleri, bankacılık sistemleri arasındaki heterojenlik derecesini ve ana denetim zorluklarını ve risklerini değerlendirdi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.