Libra Network söylentilerinin devam ettiği şu günlerde Facebook‘un sır gibi sakladığı kripto para projesinden detaylar sızmaya devam ediyor. Şirket, ‘GlobalCoin’ adını verdiği kripto parasını 2020’de piyasaya sürmeyi plânlıyor.

BBC’nin haberinde belirtiği üzere, sosyal medya devinin 2020’nin ilk çeyreğinde birden fazla ülkede kripto para odaklı ödeme sistemini kullanıma açmayı planladığı ve bu yılın sonuna kadar ise denemelere başlamak istediği aktarıldı.

Bu yaz aylarında bu hamleye dair daha fazla detaya hakim olacağımız Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, geçtiğimiz günlerde İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney‘le bir araya gelerek kripto paraların fırsatlarını ve risklerini konuştuğu belirtildi.

Öte yandan şirketin, ABD Hazine Bakanlığı yetkililerinden operasyonel ve yasal konularda tavsiye aldığı ve Western Union gibi para transferi şirketleriyle de görüşme halinde olduğu ifade edildi.

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, Paris’teki Viva Tech start-up ve teknoloji zirvesinde konuşuyor. Fotoğraf: Reuters

Facebook’un kripto parası nasıl çalışacak?

Facebook, müşterilerin bir banka hesabına sahip olup olmadıklarına bakılmaksızın, ödeme yapmanın uygun maliyetli ve güvenli yollarını sağlayan dijital bir para birimi oluşturmak istiyor. Whatsapp, Instagram ve Messenger gibi dev ağların da sahibi olan şirket, finansal engelleri aşarak ve tüketici maliyetlerini düşürerek bankalarla rekabet etmeyi plânlıyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.