İspanyol bankası BBVA, İsviçre’deki tüm özel müşterilerine Bitcoin alım satım ve saklama hizmeti sunmaya başladı.

İspanya’nın en büyük ikinci bankası olan BBVA, İsviçre’deki kuruluşu aracılığıyla bitcoin alım satım ve saklama hizmetinin başladığını duyurdu. BBVA, Bitcoin ile başlayarak hizmetlerini diğer kripto para birimleri için genişletmeyi planlıyor.

BBVA, bugün yaptığı açıklamada, “dijital varlıkların ticareti ve saklanması için ilk alım satım hizmeti denemelerini başlatmaya başladığını” duyurdu. Banka, Pazartesi gününden itibaren İsviçre’de bunu yapmak isteyen tüm BBVA müşterilerinin, yatırım portföylerine entegre bir dijital cüzdan aracılığıyla Bitcoin’e yatırım yapabileceklerini ve aynı zamanda İsviçre Frangı, Euro ve ABD Doları’nı Bitcoin’e çevirebilecek ve bunun tersi de mümkün olacağını belirtti.

BBVA açıklamanın devamında “Kripto varlıklar, fiyatlarındaki önemli dalgalanmalar veya piyasanın derinliği nedeniyle sizlere likidite azlığı gibi durumlar sunabilir. Bu nedenle İsviçre’deki BBVA, çeşitli karşı taraflar aracılığıyla her türlü piyasa emri ve sınırlı emir ile hafta boyunca günde 24 saat yatırım yapma imkanı sunar, bu da büyük bireysel emirleri ve birden fazla emri aynı anda işleyebilmemizi sağlar.” denildi.

BBVA Müşteri Çözümleri Stratejisi Başkanı Alicia Pertusa, “Dijital varlıkların, blok zinciri teknolojisi aracılığıyla değer ve bilgi alışverişi şeklini dönüştürmek için muazzam bir potansiyeli var. Finans kurumları, denetçilerle işbirliği içinde, dijital varlıkların mevcut piyasalara ve altyapılara entegrasyonunda ilgili bir rol oynayabilir.” ifadelerini kullandı.

1857’de kurulan ve İspanya’nın Banco Santander’den sonra en büyük ikinci bankası olan BBVA’nın (Banco Bilbao Vizcaya Argentaria), Eylül sonu itibariyle toplam aktif varlıkları 727 milyar Euro’ya ulaştı. Ülkemizde de Garanti Bankası ile ortaklığını bulunan BBVA’nın 30’dan fazla ülkede 7.565 şubesi ve yaklaşık 80 milyon müşterisi var.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!