Kripto para dünyasının yeni trendi NFT internette en çok aranılanlar arasına çoktan girmiş durumda. Bu sektörün ünlü sanatçıları eserlerini çok yüksek fiyatlara satıyor. NFT dünyasının en popüler ve en ünlü ismi bu sıralar Beeple mahlasıyla bilinen Mike Winkelmann neden bu kadar ünlü oldu? Beeple yani Mike Winkelmann kimdir? Beeple NFT’leri ne kadara satıyor?

Beeple olarak bilinen bir dijital sanatçı ve grafik tasarımcı olan Mike Winkelmann, ABD’de Wisconsin’de doğdu ve bilgisayar bilimleri bölümünden mezun. Eşi okul öğretmeni olan 39 yaşındaki Beeple, iki çocuk babası, ABD’de South Carolina eyaletinde Charleston’da yaşıyor. Sanatçının çalışmaları iki Super Bowl devre arası gösterisinde ve en az bir Justin Bieber konserinde gösterildi ancak geleneksel sanat dünyasında galeri anlamında temsili veya dayanağı yoktu.

Mike Winkelmann, sanatını yani eserlerini satmanın daha iyi bir yolunu bulmaya çalışıyordu. 14 yıldır çalıştığı popüler “Everydays” serisi gibi ürettiği binlerce eseri vardı ama bir sorun vardı. Yaratıcı eserlerin değerini dikte eden galeriler ve müzayede evlerinden oluşan sanat pazarı, basit bir nedenden ötürü bunu yapamayacaklarını ona söyledi. Arkadaşları ona bunu değiştirmenin bir yolu olduğunu söylediğinde, illüstrasyonlarını benzersiz, tekil sanat eserleri olarak satmanın yolunu bulmaya çalıştı. Bunun sonucunda farklı bir mecra arayan Beeple kripto dünyasıyla yani NFT ile tanıştı.

ABD eski başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lider Kim Jong Un’u resmettiği bir NFT eseri.

NFT dünyasında çığır açtı

Değiştirilemez tokenlar veya NFT’ler dijital dünyada büyüyen bir çılgınlık oldu. Kripto para birimleri gibi, NFT’ler de bir sahiplik doğrulaması oluşturan blok zincirleri, dijital defterler üzerinde çalıştırılıyor. Ancak Bitcoin veya Ether gibi kripto para birimlerinin aksine, NFT’ler benzersiz varlıklar şekilde tasarlandı. Doğanın kuralı olarak kıtlığın değer yaratan bir şey olduğunu bilen Beeple, bu sektöre adım atmaya karar verdi.

İlginizi Çekebilir:  Safepizza (Pizza) coin nedir, nereden ve nasıl alınır?

Eserlerini yavaş yavaş NFT plâtformlarına yükleyen Mike Winkelmann, Aralık ayında asıl patlamayı yaptı ve sanatının ilk kapsamlı müzayedesinde tek bir hafta sonunda 3,5 milyon dolar hasılat yaptı. Sonrasında bir çığ gibi büyüyen ve eserlerini satmaya başlayan Beeple asıl büyük sükseyi uzun süredir üzerinde çalıştığı Everydays: The First 5000 Days adlı NFT kolaj çalışmasını Metakovan adlı kripto hayranı birine tamı tamına 69 milyon dolara sattı. Bu satış bütün dünyada ana akım dahil olmak üzere bütün sosyal medyada ve çevrelerde olay oldu. Bir dijital sanat ürününün fiziksel olarak sahip olunamayan bir eserin bu denli uçuk fiyata nasıl satılacağı dilden dile konuşulurken; NFT dünyası büyümeye ve her gün yeni büyük satışlar yapmaya devam ediyor.

Bu içeriğin yazıldığı sırada Twitter‘da 312 bin takipçisi bulunan Beeple’ın 2 milyon Instagram takipçisi var ve şu anda dünyanın en pahalı üçüncü sanatçısı konumunda.

Birleşik Krallık’ın en büyük müzayede evi Christie’s’de 69 milyon dolara satılan Everydays: The First 5000 Days adlı dijital sanat (NFT) çalışması.

NFT token nedir, NFT coinleri hangileri, NFT nereden ve nasıl alınır? | En kapsamlı NFT Rehberi

NFT nasıl oluşturulur? NFT nasıl alınır? NFT nasıl üretilir? | Rehber NFT 101

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!