Çin Merkez Bankası, uzun süredir gündeminde olan dijital parasını yakın zamanda açıklayacak.

Çin Merkez Bankası’nın üst düzey yetkililerinden biri, Çin Finans 40 Forumu’nda ülkenin yakında kendi dijital parasını piyasaya süreceğini duyurdu.

Çin Halk Bankası’nın Ödemeler Bölümü başkan yardımcısı Mu Changchun, dijital para biriminin yaklaşık 5 yıldan beri araştırma ve geliştirme aşamasında olduğunu belirterek resmi para birimini “Çin Halk Bankası dijital parasının artık hazır olduğu söylenebilir” sözleriyle dile getirdi.

Çin’in karmaşık ekonomisi, geniş toprakları ve geniş nüfusu nedeniyle paranın altyapısında blockchain yerine iki katmanlı bir sistem tercih edilecek. Changchun, “Erişilebilirliği geliştirme ve kullanma istekliliğini arttırma perspektifinden bakıldığında, bu zorlukla başa çıkmak için iki aşamalı bir operasyonel çerçeve benimsenmelidir.” dedi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.