Türkiye gündemi, bir gün önceki Merkez Bankası Başkanı’nın görevinden alınıp yerine Naci Ağbal’ın getirilmesinin şokunu atlatamamışken bu akşam saatlerinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifa kararıyla çalkalandı. Peki Berat Albayrak neden istifa etti? Berat Albayrak’ın istifası nasıl yorumlanıyor?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Instagram hesabından yaptığı açıklamada sağlık sebepleri nedeniyle görevinden istifa ettiğini belirtti.

Bloomberg ve Reuters kaynakları gelişmenin doğruluğunu teyit ederken BBC Türkçe’den Ece Göksedef, Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı haberde istifa kararını doğruladı.

“Türk Lirası değer kazandı”

Ekonomistler, Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın görevden alınıp Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal’ın göreve getirilmesinden sonra Berat Albayrak’ın istifasını büyük bir kaos olarak niteledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu istifayı kabul edip etmeyeceği merak edilirken, bu istifa kulislerde Erdoğan’ın kabinede köklü değişikliklere gideceğinin sinyalleri olarak da değerlendirilebileceği ifade ediliyor.

Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın istifası sonrası borsada hareketlenme yaşandığı öğrenildi. Reuters’a göre son dönemde Dolar karşısında resmen eriyen Türk Lirası, Asya borsalarında yüzde 1’den fazla değer kazandı.

https://www.instagram.com/p/CHVfjEnL4mL/?utm_source=ig_web_copy_link

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.