Berat Albayrak Davos’taki forumda konuşma yaparken.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, her yıl Davos’ta düzenlenen forumda finansal istikrarın en önemli konu başlığının olduğunu söyledi. Enflasyondan, büyümeye, ihracattan, faiz oranlarına kadar herkesin merak ettiği konular hakkında önemli ifadeler kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın olaylı Davos çıkışının yaşandığı 2009’dan beri katılmadığı bakanlar ve bürokratlar düzeyinde katılımın sağlandığı İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’na Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak katıldı ve dünyadaki finans gelişmeleri ile Türkiye ekonomisindeki gidişat ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Albayrak, Türkiye’nin borç karnesinin iyi durumda olduğunu ifade etti ve ekonomideki son 1 yılda yaşanan gelişmelerin oldukça olumlu olduğunu söyledi. Türkiye’nin jeopolitik konumunun avantajını kullandığını belirten Bakan Albayrak, yatırım ve üretim bazında fazlasıyla bir rekabet ortamı yaratıldığını ve bunun da ekonomiye yansıdığını belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın en az ABD Merkez Bankası (FED) kadar bağımsız olduğuna dikkat çeken Albayrak, enflasyonda tek haneler inmeyi hedeflediklerini ve büyüme oranında da hızlı bir yükseliş öngördüklerini sözlerine ekledi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Mertcan Turaman

İstanbul Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. 2 yıldır kripto parayla ilgili içerikler oluşturuyor ve sektörü yakından takip ediyorum. Habercilik alanında kendimi daha fazla geliştirmek istiyorum.