Bill Gates, Jeff Bezos ve Elon Musk gibi dünyanın en zengin insanları, Barack Obama ve Benjamin Netanyahu gibi tanınmış siyasetçilerinin da aralarında bulunduğu birçok kripto para borsasının Twitter hesabı, Bitcoin dolandırıcılığı yapan kişiler tarafından hacklendi. Hackerlar, adrese, Bitcoin yollanmasını isteyen tweet’ler atıp kullanıcıları bu güvenilir hesaplar aracılığıyla dolandırıyor.

Kripto para dünyası 15 Temmuz 2020 gecesi olağanüstü bir gece yaşadı ve eşi benzeri görülmemiş bir dolandırıcılığa şahit oldu. Hacker veya hacker grubu, aralarında Binance, Gemini, Coinbase ve Bitfinex gibi ünlü ve hacmi yüksek kripto para borsalarının Twitter hesaplarını hackleyerek “Adresime gönderilen tüm BTC ödemelerini iki katına çıkarıyorum. 1.000 dolar gönderiyorsun ve 2.000 dolar geri göndereceğim!” mesajıyla paylaşılan tweet’le “bc1qxy2kgdygjrsqtzq2n0yrf2493p83kkfjhx0wlh” adresine BTC yollanmasını istedi.

Bill Gates, Jeff Bezos ve Elon Musk da kurbanlar arasında

Microsoft’un kurucusu ve eski CEO’su Bill Gates ve Tesla CEO’su Elon Musk’ın, Apple ve Uber gibi dev şirketlerin Twitter hesapları da hacklenen adresler arasında yer alıyor. Blockchain verilerine göre saldırganların paylaştığı bu adrese şu an BTC yağıyor ve her geçen dakika bu Bitcoin miktarı bir çığ gibi büyüyor.

Kısa süre içerisinde yaklaşık 13 Bitcoin’e ulaşan (bu rakam her geçen dakika artıyor) hacker’lar böylelikle kripto para dünyasının en büyük sahtekârlığına imzasını atmış oldu. Binance’in CEO’su Changpeng Zhao da bu olaydan nasibini alan isimlerin başında yer alırken, kendi kişisel hesabından herkesi Binance hesabını rapor etmeye ve burada paylaşılan hiçbir linki tıklamamaya çağırdı. Dolandırıcılar, Winklevoss kardeşlere ait olan borsanın resmi hesabını da ele geçirdi ve ardı ardına tweetler atmaya devam etti.

Olayla ilgili Twitter’dan açıklama geldi

Twitter‘dan dünyayı çalkalayan hack olayıyla ilgili açıklama geldi ve “Hesapları etkileyen güvenlik açığının farkındayız. Araştırma halindeyiz ve düzeltmek için çabalıyoruz. Bu konuda kısa sürede yeni bir bilgilendirme yapacağız.” denildi. Daha sonra Twitter, Bitcoin için yapılan hack olayından sonra önlem olarak bütün onaylı hesaplara kısıtlama getirdiğini duyurdu. Ve uzun bir süre tüm dünya genelinde onaylı Twitter hesaplarından tweet atılamadı.

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin karşıtı Mark Cuban, Trump'a danışman oldu
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.