Kripto para borsası Binance, Ethereum uyumlu Binance Smart Chain blok zincirini piyasaya sürüyor.

“Binance Smart Chain” (BSC) olarak adlandırılan yeni blockchain, Ethereum gibi akıllı sözleşme işlevlerine sahip olacak. Yapılan açıklamada yaygın şekilde kullanılan ilk ‘akıllı sözleşme platformu’nun Ethereum olduğu belirtilirken Binance Smart Chain (BSC) de, mevcut Ethereum ana ağı ile uyumlu olmayı seçerek bundan yararlanmayı seçtiği belirtildi.

Binance’in halihazırda merkezi olmayan borsa Binance DEX’e destek veren Binance Chain (BC) adlı yerel blok zincirine sahip ancak merkezi olmayan uygulamaların (dApps) geliştiricilerine yeterli özgürlük ve esneklik sağlamadığı için Binance başka bir yerel blok zinciri sistemini hayata geçirmek istedi.

Binance Smart Chain, Binance Chain ile paralel çalışacak

Binance’ten yapılan açıklamada, “Binance Smart Chain, Binance Chain ile paralel çalışacak. Binance DEX, her iki zincirdeki varlıkların likit bir değişim merkezi olarak kalacak. Bu çift zincirli mimari, kullanıcılarına merkezi olmayan uygulamalarını ve dijital varlıklarını bir blok zincirinde oluşturmalarını ve diğerinde ise alışveriş yapmak için hızlı ticaretten faydalanmalarını sağlayacak.” denildi.

Binance’in gözbebeği BNB ise Binance Smart Chain’in doğal kripto parası olacak. Böylece coin sahiplerinin staking yani blok zincir ağını desteklemek için fonları tutmasına ve ödül kazanmasına olanak sağlayacak.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.