Binance Coin (BNB), dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance tarafından piyasaya sürülen bir token’dir. İlk başta Binance borsası içindeki alım satım ve transfer işlemlerinde komisyonların indirimli olarak ödenmesi amacıyla bir token olarak piyasaya sürülen Binance Coin (BNB), Binance borsasının işlem hacminin ve bilinirliğinin yükselmesi ile birlikte yükselmiş ve tek başına ayrı bir dijital para birimi haline dönüşmüştür.

İlk olarak 2017 yazında piyasaya 100 milyon adet sürülen Binance Coin (BNB), 0,10 Amerikan Doları’ndan (yazının yayımlandığı tarihteki yaklaşık fiyatı olan) 260 Amerikan Doları seviyesine sadece 3,5 yılda ulaşmıştır. Şu an piyasada yaklaşık 154,5 milyon adet Binance Coin (BNB) bulunmaktadır. Bu, planlanan toplam arz olan 170,5 milyon adetin yaklaşık %91’idir. Binance borsası, yıllık net kârının %20’si ile Binance Coin (BNB) satın alarak bunları yakmaktadır. Bunun nedeni, coin’in fazla arzı ile oluşabilecek enflasyonu, yani fiyatının düşmesini engellemektedir. Bu yakma işlemi, piyasada toplam 100 milyon adet Binance Coin (BNB) kalana kadar devam ettirilecektir. Ancak Binance borsası, BNB whitepaper’ında gerektiğinde piyasaya daha fazla BNB sürebileceğini belirtmiştir.

Hızla yükselerek kripto para market piyasasında 3 sıraya ulaşan Binance Coin (BNB), yaklaşık 40 Milyar Dolar piyasa değerine sahiptir. Tüm Binance Coin (BNB)’lerin piyasaya arz edilmesinden sonra bu değerin yaklaşık 44 Milyar Dolar olması beklenmektedir.

Binance Coin (BNB)’in ilk çıktığında Ethereum tabanlı blok zinciri teknolojisi altyapısı kullanırken, daha sonra yine Binance borsası tarafından geliştirilen Binance Smart Chain (Binance Akıllı Zincir) blok zincir teknolojisine geçilmiştir. Ethereum’un yüksek işlem ücretleri nedeniyle popülerlik kazanan Binance Smart Chain, daha hızlı işlem yapabilme, çok daha düşük işlem ücreti (komisyon) ödenmesi ve PancakeSwap desteği ile kullanımını son dönemde 10 kat arttırırken, Binance Coin (BNB) kullanımı ve fiyatı da buna bağlı olarak artmıştır.

İlginizi Çekebilir:  İngiltere'de kripto para vergilendirilmesi için kılavuz yayımlandı

Binance ve DeFi ilişkisi


Binance Coin (BNB) ile ismi sürekli birlikte anılan PancakeSwap, Binance Smart Chain tabanlı, merkezi olmayan bir kripto para borsasıdır. Bir başka merkeziyetsiz borsa olan UniSwap’i işlem hacmi bakımından geride bırakan PancakeSwap’te, yatırımcılar Cake isimli token’i alarak likiditeye katkıda bulunduğu ya da stake ederek pay alabilmektedir. Bu merkeziyetsiz borsalardaki “yatırım çiftliklerinde” geliştirilen de-fi (merkeziyetsiz finans) projeler, kendi çıkardıkları token’leri Binance Smart Chain altyapısı ile geliştirmektedir. Bu projelerde yatırımcıların fon sağlamak için “kilitledikleri” paralar Binance Coin (BNB) üzerinden işlem gördüğü için, günlük 6 Milyar Dolar’a dayanan bu işlemler BNB talebinde yığılma olmasına ve fiyatın hızla artmasına neden olmuştur. Ancak Binance Coin (BNB) için tek kriterin bu merkeziyetsiz borsalar olmadığını unutmamak gerekir. Zira bu merkeziyetsiz borsalardan bazıları, yatırımcıların paraları ile ortadan kaybolmuşlardır. Binance Coin (BNB)’e asıl gücünü veren, dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance borsasıdır.

Binance Coin (BNB) nereden alırım?

Piyasadaki Binance Coin (BNB) cüzdanları analiz edildiğinde, ellerinde çok yüklü miktarda BNB bulunduran (balina) bazı hesapların varlığı dikkat çekmektedir. Bu cüzdanların, Binance borsasına ait cüzdanlar olduğu tahmin edilmektedir. Ancak bunun yanında, Binance Coin (BNB) değerinin artmasıyla birlikte, ciddi miktarda yatırım amaçlı alımlar yapıldığı da bilinmektedir.

Uzmanlar, Binance Coin (BNB) için günlük trade (günlük alım satım) yanı sıra, uzun vadeli yatırımın da yüksek getirili olduğunu ve BNB’nin orta vadede 500 Dolar gibi rakamları görmesinin sürpriz olmayacağını söylerken, BNB yatırımcılarının alım- satımdan başka getiri elde etme yöntemleri de vardır : mevcut Binance Coin (BNB)’leri Binance borsasındaki alım-satım ve transfer (çekme-yatırma) işlemlerinde indirim amaçlı kullanmak ya da Binance borsasına stake etmek. BNB coin Binance’in ürünü olduğu için başta Binance, FTX, KuCoin, Gate.io ve Bit Max gibi borsalarda işlem görüyor. Binance Coin henüz Türk borsalarda listelenmemiştir.

İlginizi Çekebilir:  Binance Coin (BNB), 500 dolar bandını aşarak yeni bir rekor kırdı

Binance Coin (BNB)’i satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!