Kripto para sektöründe sıkça adını duyduğumuz De-Fi, “merkeziyetsiz finans” demektir. Belli bir otorite ve şirkete bağlı olmadan oluşturulan borsalar ve kripto finans girişimlerine, dijital para projelerine De-Fi ismi verilir. De-Fi projelerinin kendi arayüzleri ve uygulamalarına DApps denir. Ancak genelde bu arayüzler çok karmaşık ve son kullanıcı dostu değildir. Bu yüzden çoğu insan, De-Fi projelerine katılarak onların token’lerini almayı ve likidite havuzlarında stake etmeyi zor bulur. Binance kripto para borsası, son zamanlarda revaçta olan ve yatırımcılarının yüzünü güldüren De-Fi coin ve token’lerini alıp stake etmek için “DeFi staking” isimli bir hizmet sunmaktadır. Binance’in kendi arayüzü içinde kullanıcı dostu ve basitçe erişilebilen Binance De-Fi staking hizmeti sayesinde karmaşık işlemlerle uğraşmadan, farklı cüzdanlara gerek duymadan, söz konusu De-Fi coin ve token’lerini satın aldıktan sonra “stake et” butonuna tek tıklamayla bu coin ve token’leri stake etmek mümkündür.

Binance borsasında DeFi staking yapmak

Binance’a giriş yaptıktan sonra sol üstten “Finance”, daha sonra ise “Earn” seçeneğine tıklayın. “Fixed Terms” yani “Sabit Vadeler” başlığı altından “DeFİ Staking” i seçin. Çıkan sayfada Binance borsasında staking’e sunulan tüm DeFi projelerini görebilirsiniz. Söz konusu coin ya da token’i seçtikten sonra “Hemen Stake Et” butonuna basın. Esnek ya da Kilitli Staking seçeneklerinde süre ve kazanç ile ilgili hesaplamalarınızı görebilirsiniz. Yıllık Getiri Oranı (APY), staking sonucunda kazanacağınız net gelirdir.

Esnek Staking nedir? Esnek Birikim nedir?

Esnek staking’de stake ettiğiniz coin ya da token’lerinizi istediğiniz zaman stake’den çıkarıp, istediğiniz zaman tekrar stake edebilirsiniz. Stake’ten çıkardığınız kripto varlıklarınız anında spot cüzdanınıza geçer.

İlginizi Çekebilir:  Flow coin nedir, nereden ve nasıl alınır?

Kilitli Staking nedir? Kilitli Birikim nedir?

Kilitli staking, geleneksel finans sistemlerindeki paranızı vadeli hesaba yatırmanın karşılığıdır. Esnek staking’ten daha fazla faiz geliri kazandırır ancak dilediğiniz zaman stake’den çıkaramazsınız. Ancak belirlenen süre sonunda stake gelirinizi kazanabilirsiniz. Eğer kripto varlıklarınızı kilitlediğiniz süreden önce stake’ten çıkarırsanız, faiz ve ödül kazanamazsınız.

Stake gelirleri ne zaman ödenir? Birikim gelirleri ne zaman ödenir?

Binance’ta staking gelirleri Türkiye saati ile sabah 03:00’ten itibaren hesaplanmaya başlanır. Her gün 03:00’e kadar stake edilen kripto varlıkların getirileri, üzerinden 24 saat geçtikten sonra 03:00’ten sonra spot cüzdana yansıtılır.

De-Fi Staking güvenli midir?

Ortalıkta yüzlerce De-Fi projesi vardır. Tüm bu projelerin kendi token ve coin’leri bulunmakta. Her proje, kullanıcılarına bu token ve coin’leri satın alıp, projenin kendi likidite havuzunda tutmaları yani projeye fon sağlamaları karşılığında bir kazanç payı ve ödül (faiz) teklif eder. Bu işleme staking denir. Ancak son kullanıcının, hangi De-Fi projesi güvenilirdir, hangisi değildir bilmesi mümkün değildir. Güvenilir olmayan projelerde yatırımlarınızı kaybetme riski vardır. Bu durumda hiçbir şekilde hak talep edemezsiniz. Ancak Binance gibi borsalarda, yatırımlarınız belli bir güvence altındadır. Çünkü “scam” tabir edilen dolandırıcılık projeleri büyük borsaların stake teklifleri içinde yer almaz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!