Kripto para piyasası genişlemeye ve dünya üzerindeki yaygınlaşma sürecini devam ettiriyor. Binance, Endonezya’nın en zengin ailesinin sahibi olduğu PT Bank Central Asia (BCA) şirketi ile ülkenin en büyük telekom operatörü konumundaki PT Telkom Indonesia’yla ortaklık kurmaya çok yakın.

Bloomberg’de yer alan habere göre, dünyanın en büyük kripto borsası, Endonezya’nın en zengin iş insanları Budi ve Michael Hartono’nun sahip olduğu PT Bank Central Asia ve ülkenin en büyük telekomünikasyon şirketi PT Telkom ile görüşmelerde bulunduğunu öğrenildi. Binance, hali hazırda Endonezya’nın kripto paralar konusunda ülkenin en büyük borsalarından biri olan Tokocrypto’da bir yatırıma sahip durumda.

Binance yetkilisi iddiayı reddetmedi

Binance, BCA ve ülkenin en büyük telekom operatörü arasındaki bir ortaklık, birçok yetişkinin banka kredilerine ve diğer resmi finansman biçimlerine çok az erişiminin olduğu, dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi olan Endonezya’da kripto para birimlerinin daha geniş çapta benimsenmesini teşvik etmesi bekleniyor. 39 milyar dolarlık serveti bulunan Hartono ailesi, bankanın yanı sıra büyük bir sigara üreticisi, bir telekom hizmetleri firması ve e-ticaret işletmeleri de var.

Binance yetkilisi konuyla ilgili net bir bilgi vermekten kaçınırken, “Blok zinciri endüstrisinin küresel olarak sürdürülebilir büyümesini destekliyoruz ve sürekli olarak her ülkede iş fırsatlarına bakıyoruz” ifadelerini kullandı.

Endonezya hükümeti, ‘şimdilik’ kripto varlıklarını destekliyor, bir yatırım seçeneği olarak emtia vadeli işlemleriyle birlikte işlem görmelerine izin veriyor ve yıl sonuna kadar kripto odaklı bir borsa kurmaya çalışıyor ancak ülkedeki tek yasal para birimi rupi olduğundan, kripto varlıklarının bir para birimi olarak kullanılmasına izin vermiyor. Öte yandan geçtiğimiz aylarda Endonezya Uleması, kripto paraların ‘haram’ olduğu yönünde bir fetva yayınlanmış ve bütün Müslümanları bu gibi varlıklardan uzak durmaya çağırmıştı.

İlginizi Çekebilir:  Amazon teslimatları artık drone'la yapacak
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.