Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, saldırıya uğradı. Borsadan 40 milyon dolar değerinde 7000 BTC çalındığı açıklandı.

İşlem hacmiyle dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, 7 Mayıs’ta büyük bir hack saldırısı yaşadı. Kripto para borsası Binance’in kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao, hack’lendiğini ve 40 milyon dolarlık kripto para çalındığını açıkladı. Zhao, varlıkların sıcak cüzdanlardan çalındığını ve borsanın toplam Bitcoin varlıklarının yalnızca 2’sini oluşturduğunun altını çizdi ve Binance’in diğer cüzdanlarının saldırıdan etkilenmediğini belirtti.

Binance’e göre saldırganlar, diğer bilgilerin yanı sıra çok sayıda 2FA kodu ve API anahtarı ele geçirmek için oltalama ve virüs dahil olmak üzere birtakım taktikler kullandılar.

‘Kripto para dünyasının Zuckerberg’i olarak anılan Binance’in CEO’su Changpeng Zhao.

Binance’ten yapılan açıklamada zararın karşılanması için borsanın kendine ait Güvenli Varlık Fonu’ndan kaynak kullanılacağı ve bundan hiçbir kullanıcı fonunun etkilenmeyeceği duyuruldu.

Changpeng Zhao’nun açıklamasında şu ifadeler yer alıyor:

“Hackerlar, sabırla bekleyerek, birbirinden bağımsız hesaplar üzerinden, en doğru zamanda çok iyi yönetilen bir operasyon gerçekleştirmiş. Para transferi, güvenlik kontrollerimizden geçecek şekilde tasarlanmış. Bu zor süreçte anlayışınızı bekliyoruz, Alım satımı devam ettireceğiz. Böylelikle eğer isterseniz pozisyonunuzu koruyabilirsiniz. Ancak hackerlerın aynı anda hesapları kontrol ediyor olma ihtimalini gözardı etmemenizi rica ediyoruz. Durumu yakından takip edeceğiz ancak para transferlerinin askıya alınmasıyla bilgisayar korsanlarının piyasayı etkilemek için çok teşviği olacağını düşünmüyoruz”

Binance’teki güvenlik incelemesinin tahmini bir hafta süreceği, hesapların ve para çekimlerinin bu süre zarfında askıya alınacağı belirtildi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!