Son dönemde sık gerçekleşmeye başlayan kimilerinin güven duyduğu ancak kimi yatırımcıların da şüphe ve çekince ile baktığı Merkeziyetsiz Finans Borsaları’ndaki (DEX) dolandırıcılık ve hack vakalarına bir yenisi eklendi. Binance Smart Chain (BSC) üzerinde çalışan ve kendilerini ‘merkezi olmayan depolama platformu’ olarak addeden Turtle DEX’te 2.4 milyon dolarlık varlık çalındı.

Turtle Dex projesinin başındakiler, 5 gün önce gerçekleşen bir ön satışla oluşan likidite havuzundan 2.4 milyon dolar değerindeki 9000 BNB’yi çekerek sahiplerinin tüm iletişim kanallarını ve sosyal medya ağlarını kapatarak ortadan kayboldu. Protokoldeki kötü niyetli kişiler ayrıca plâtformdaki tokenları Binance’de Ethereum (ETH) ile takas etti.

TurtleDex ile ortaklık kuran bir farming ekosistemi olan Jet Fuel Finance, Twitter’dan yaptığı açıklamada dolandırıcılığı doğruladı. DeFiStalker adlı bir kullanıcı, yönlendirilen likidite havuzlarının ekran görüntülerini yayınladı. Kullanıcılar sıfıra yakın fiyatlarla umutsuzca TTDX (TurtleDex’in yerel token’ı) satmaya çalıştı ancak ApeSwap ve PancakeSwap’ta likidite sağlayamadı.

Konuyu fark eden bir başka kullanıcı, yayımladığı mesajda “Bugün, TTDX sahipleri için üzücü bir gün” dedi. Yatırımcılar, Binance’den tüm cüzdanları dondurmasını talep ediyor, ancak borsa şu anda bu konu hakkında herhangi bir resmi açıklama yapmadı.

En büyük rug pull olayı Meerkat Finance’te gerçekleşmişti

Bu Turtle Dex vakası, DeFi ekosisteminde Binance Smart Chain ağında yaşanan ilk ‘rug pull’ vakası değil. Önceki haftalarda yield farming plâtformu olan Meerkat Finance de rug pull’a imza atmış yaklaşık 13,96 milyon BUSD ve 73.635 BNB’nin bulunduğu toplamda 30 milyon dolar fonu çaldı ve sırra kadem basmıştı.

Kriptoda Rug Pull nedir, DeFi’da Rug Pull nedir?

Kripto para ekosisteminde dolandırıcılık vakaları artık bilinen ve sık rastlanan bir olay haline geldi. Bu dolandırıcılık tanımlarından biri de ‘rug pull’ olarak tanımlanıyor. Rug pull, Bir kripto para projesinde görev alan veya o projeyi kuran kişi ya da kişilerin kripto varlığın merkeziyetsiz borsada bulunan kullanıcıların para aktardığı havuzda bulunan likiditeyi çekip ortadan kaybolduğu bir dolandırıcılık türü olarak biliniyor. Rug pull, ‘halı çekme’, ‘kilim çekme’ olarak Türkçe’ye çevriliyor.

İlginizi Çekebilir:  JP Morgan'dan, yeni Bitcoin raporu: COVID 19 döneminin bitişi öncesi şov yaptı
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.