Binance USD (BUSD), aynı ‘kuzeni’ BNB (Binance Coin) gibi Binance kripto para borsasının kendi kripto paralarından biridir. Fiyatı dolara endeksli ve sabit bir stable coin’dir. Yani 1 Binance USD (BUSD) her zaman 1 Amerikan Doları’na eşittir.

Binance USD (BUSD) coin ne işe yarar?

Binance borsası ve Paxos ortaklığı ile geliştirilen Binance USD (BUSD), Ethereum tabanlı bir token’dir ve tüm karşılığı Amerika Birleşik Devletleri’nde merkezi bulunan ve FDIC tarafından sigortalı olan bankalarda fiziki Amerikan Doları olarak tutulmaktadır. Yani işlem yapılan her 1 Binance USD (BUSD) için bir banka hesabında, fiziken 1 Amerikan Doları karşılık bulunmaktadır.

Binance USD (BUSD) Ethereum ağının yanı sıra Binance Chain ve Binance Smart Chain ağları üzerinde de çalışmaktadır.

Binance USD (BUSD), şimdilik sadece Binance borsasında işlem görmektedir. Binance USD (BUSD) ile Binance borsası üzerinde birçok coin’i alım-satım yapabilirsiniz. Bu para birimini kullanmanın avantajı, özellikle coin piyasasının çok dalgalı olduğu dönemlerde, sattığınız kripto varlıklarınızın yerine birikiminizi Binance USD (BUSD) olarak tutarak, değer kaybetme riskini ortadan kaldırabilmenizdir. Paranız Binance USD (BUSD) olarak tutulduğu müddetçe, her zaman Amerikan Doları’na eşittir. Yani dolar ne kadarsa, elinizdeki Binance USD (BUSD) de o kadardır.

Binance USD (BUSD) ayrıca Binance borsası üzerinde stake edilebilmektedir. Yani elinizde bulunan Binance USD (BUSD)’ları, aynı fiziki dolar mevduatını faize yatırır gibi, Binance borsasında kilitleyerek faize yatırabilirsiniz. Dilediğiniz an paranızı çekebileceğiniz gibi, stake ettiğiniz her gün için günlük faiz ödemesi kazanırsınız.

Binance USD (BUSD) ile piyasadaki Amerikan Doları’na endeksli diğer stable coin’şer arasında teknik olarak büyük farklar yoktur. Örneğin en popüler stable coin olan USDT (Tether) ya da USDC gibi başka stable coin’ler de değer olarak 1 Amerikan Doları’na eşittir.

İlginizi Çekebilir:  ICON (ICX) coin nedir, nereden ve nasıl alınır?

Ancak, Binance borsası, Amerikan bankalarında tuttuğu Binance USD (BUSD) karşılığı Amerikan Doları mevduatına dair raporları aylık olarak yayımlamakta ve bağımsız denetçiler tarafından bu hesaplar kontrol edilmektedir. Tether cephesinde ise böyle bir bağımsız denetim raporu en son 2018’de yayımlanmış. Her ne kadar Tether’in kendi sitesinde piyasadaki USDT miktarı ile bunun bankadaki fiziki Amerikan Doları karşılığı günlük olarak yayımlansa da, bu veriler bağımsız bir kuruluşun raporuna değil, şirketin kendi beyanlarına dayanmaktadır.

Bu nedenle paranızı değerini koruması (hatta Amerikan Doları Türk Lirası karşısında değer kazandığında paranızın da değerlenmesi) için stable coin’lerde tutmak isterseniz, daha şeffaf olduğu ve arkasında dünyanın en büyük borsalarından biri olduğu için Binance USD (BUSD) tercih edebilirsiniz.

Binance USD (BUSD) coin hangi borsalardan alınır?

Binance borsasında stablecoin’ler arası anında dönüştürme imkanı bulunmaktadır. Bu sayede Paxos Standart (PAX), USD Coin (USDC), TrueUSD (TUSD) ve USD Tether (USDT) ile Binance USD (BUSD) arasında anlık değişim ve dönüşüm kayıpsız olarak yapılabilmektedir.

Şu an piyasada 2,3 Milyar Binance USD (BUSD) dolaşımdadır. Bu da, Binance tarafından tam 2,3 Milyar Amerikan Doları’nın fiziken banka hesabında tutulduğu anlamına gelir. 1 Binance USD (BUSD) 1 Amerikan Doları’na eşit olduğu için, Binance USD (BUSD) piyasa değeri de yine 2,3 Milyar Amerikan Doları’dır. Binance USD (BUSD) kripto para marketinde en geğerli 33. Dijital varlıktır. Binance USD (BUSD) ile yalnızca Binance’de işlem yapılabiliyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!