ABD piyasalarındaki düşüşün ardından Bitcoin’deki geri çekilmeyle birlikte diğer kripto paralar da sert düşüşler yaşadı. Ethereum (ETH) fiyatı da 4 bin dolardan 3 bin 600 dolara kadar çekildi. Fiyat, düşüşten önce Türk Lirası bazında ise 34 bin TL’ydi.

Binance’te bulunan ETH/TRY çiftinde düşüş esnasında ilginç bir fiyat hareketi gözlemlendi. Aşağıda görülebildiği üzere ETH fiyatı, TSİ 23.05’te 31 bin 450 TL’den 0.01 TL’ye kadar indi. Bu sırada ise 266 ETH’lik bir işlem hacmi kaydedildi.

Bu tür fiyat hareketleri, yatırımcıların özellikle piyasada bir düşüş yaşanırken paniğe kapılması ve bir an önce elindeki varlığı çıkarmak istemesiyle oluşabiliyor. Piyasa emriyle (market order) yapılan işlemlerde satış emri, satılmak istenen miktarı karşılamaya yetecek kadar alış emriyle eşleşene kadar temizleniyor. Örneğin, mevcut piyasa fiyatından 250 ETH satılmak istendiğinde, o anki en yüksek limit alış emrinin (limit order) satılmak istenen miktarı karşılamaması durumunda emir, otomatik olarak sıradakiyle eşleşiyor ve bu talep edilen miktar tamamlanana kadar ilerlemeye devam ediyor. Bu duruma da ‘slipaj’, yani fiyat kayması adı veriliyor.

Ethereum/Türk Lirası paritesindeki işlem hareketi
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.