Dünyanın en fazla alım satım yapılan kripto para borsası Binance’in, türev alım faaliyetleri üzerine ABD Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu (CFTC) soruşturması altında olduğu iddia edildi. Binance, iddiaların gerçeği yansıtmadığını ve ifade etti ve “Binance.com ABD’li kullanıcılara hizmet vermiyor. ABD’lilere hizmet sağlayan Binance US’te türev ürün yok.” açıklamasını yaptı.

CFTC soruşturma iddiası, piyasaya panik saçtı

Kripto borsası Binance’in ABD Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu (CFTC) tarafından ABD’li yatırımcıların borsada alım satım yapmasına izin verip vermediğine yönelik söylentilerin varlığı üzerine soruşturulduğu ifade edildi. Binance’in kripto parası BNB, yaklaşık yüzde 9’luk bir düşüş yaşarken, genel piyasaya anlık panik hakim oldu. Bitcoin bu haberle yüzde 2 düşerken Ethereum ise yüzde 3’lük bir iniş sergiledi. BTC, haberin yazıldığı saatlerde 55 bin 555 dolardan kendisine alıcı buluyor.

Bloomberg haberine göre, CFTC, Binance’in ABD’de yaşayanların devlet kurumunun gözetimi altında kayıtlı değilken kripto türev ürünlerini alıp satmasına izin verip vermediğini belirlemeye çalışıyor.

Binance’in kurucu ortağı ve CEO’su Changpeng Zhao, tüm haberlerin FUD (Korku, belirsizlik ve şüphe içeren haber) olduğunu söyleyerek Twitter’daki söylentileri umursamadı ve kişisel sayfasından yazdığı mesajda, “Biraz FUD olmadan boğa sezonu olmaz. FUD’u görmezden gelin, İNŞA etmeye devam edin.” dedi.

CZ lakaplı CEO, daha sonra Clubhouse’da bir AMA -soru/cevap- yayınına katılarak, “Rapor zaten Binance tarafından herhangi bir suistimal olmadığını söyledi. Bir işletme olarak, düzenleyici konularda yorum yapmamalıyız. Genel olarak, dünyanın dört bir yanındaki düzenleyicilerle işbirliğine dayalı ilişkiler sürdürüyoruz ve aktif bir diyaloğa sahibiz. Max Baucus da bize katıldı, bu nedenle bu düzenleyici ilişkiler üzerinde aktif olarak çalışmaya çalışıyoruz. Binance, muhtemelen sektördeki en güçlü KYC/AML (Kimlik Doğrulama) programına sahip. Uyum sağlamak için birkaç üçüncü taraf kullanıyoruz ve ayrıca çok özenli bir IP adresi coğrafi sınırlama yapıyoruz ve VPN’leri bile engelleyecek teknolojiye sahibiz. ABD adreslerinden gelen girişlerde de blok zinciri analizi yapıyoruz. Bir mobil uygulama kullanıyorsanız, operatör bilgileri herkese açıktır. ABD operatörü kullanıyorsanız, ABD kullanıcısı olabileceğinizi ve hatta bazen birçok yanlış pozitifinizin olduğunu düşünüyoruz. Dünyadaki herhangi bir şirketin en gelişmiş ABD kişi algılama endüstrisine sahip olduğumuza inanıyorum. Bazı gazeteciler bazı tıklamalar almak ve bazı reklamlar satmak ister. Hikayenin çok fazla dişi yok. Bazı ‘rakiplerin gazetecileri’ Binance hakkında kötü şeyler yazmaya teşvik etmeye çalıştığı durumlar vardır. Bu geçmişte oldu. Bu iğrenç ama neyse.” açıklamasını yaptı.

İlginizi Çekebilir:  Tom Lee'den yeni iddia: Bitcoin 40 bin dolar olabilir

Haber, Binance’in ABD Senatosunda onlarca yıl görev yapan ve daha sonra da Çin’in büyükelçisi olarak görev yapan Maxwell Baucus‘u firmanın ABD düzenleyici kurumlar arasında ‘köprü’ görevi görmesi ve politika içeren konularda yardımcı olması için işe aldığını duyurmasından sadece bir gün sonra geldi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.