Eğer kripto para camiasında vakit geçirmiş ve gündemi takip ediyorsanız Changpeng Zhao ismini duymamanız imkansızdır. Gelin hep birlikte dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao, ya da daha çok bilinen adıyla CZ’yi tanıyalım.

Facebook‘un CEO’su Mark Zuckerberg ya da Apple‘ın baş mimarı Steve Jobs‘tan alıştığımız şekilde sade ve düz renklerde giyinmeye özen gösteren, mütevazı şekilde hayatını sürdüren bu adamın hayatı her geçen gün daha fazla merak ediliyor.

Çin Halk Cumhuriyeti doğumlu Zhao’nun ailesi, 1980’li yılların sonunda Kanada’nın Vancouver eyaletine göç etmiş. Babası Çin’de profesör olan 43 yaşında milyarder, genç yaşlarda iş hayatına atılmış ve masraflarını karşılamak için bir dönem McDonald’s’ta ve benzin istasyonlarında bile çalışmış.

Büyük bir azimle adım adım ilerledi

Montreal’de bulunan McGill Üniversitesi’nde ‘Bilgisayar Bilimleri’ bölümünden mezun olan zeki iş adamı, Tokyo Borsası ve Bloomberg gibi yerlerde geliştirici olarak kendine yer bulmayı başarmış. Öz geçmişi parlak olan CZ, 2005 yılında Şangay’a yerleşerek burada başkalarının parasını kullanarak yatırım yapan borsa insanlarına (broker) özel ‘Fusion Sistemi’ adında bir şirket açtı.

Zhao çalışanlarıyla birlikte Malta’daki Binance binasında.

2013 yılının başlarında Blockchain.info‘da kripto para projeleriyle ilgilenen Zhao, 2017’de başarısına başarı, parasına para katacak girişimini hayata geçirdi ve Binance‘i kurdu. Çılgın girişimci, göz bebeği Binance’i, yaklaşık 15 milyon dolar’lık fonlamayla sadece 8 ayda dünyanın en büyük borsası haline getirdi. Bununla kalmayıp Binance’e özel kripto para olan Binance Coin ($BNB) ve kendine özel blokzinciri olan Binance Chain ile piyasada adından söz ettirmeye devam ediyor. Şubat 2018’de Forbes dergisine kapak olan ve dergiye göre 1.4 ila 2 milyar dolar serveti bulunduğu tahmin edilen kripto milyarder, daha çok konuşulmaya devam edecek gibi.

İlginizi Çekebilir:  BitClout nedir, Bitclout'tan nasıl para kazanılır? BitClout nasıl üye olunur?

Sosyal medyayı da etkin bir şekilde kullanan Zhao’yu Twitter ve Instagram’dan da takip etmeniz mümkün.


Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.