Son dönemin en popüler kripto para birimi Bitcoin, bir eşiği daha geçti ve piyasa değeri 1 trilyon dolara ulaştı. Bitcoin’in piyasa değeri, on yıldan fazla bir süredir sürekli çıkıştaydı. İlk kez 1 trilyon dolarlık dönüm noktasını geçen lider kripto para birimi kurumsal ve bireysel yatırımcıların artan ilgisiyle gözünü daha da yükseğe dikti.

2017’de ilk tüm zamanlar zirvesine ulaştığında 237 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaşan Bitcoin, son iki aylık parabolik yükselişiyle bireysel yatırımcıların yanı sıra kurumsal dev şirketlerin de ilgisini çekti. 2020’nin ilk çeyreğinden beri Bitcoin alan Microstrategy, Grayscale’in agresif Bitcoin alımları fiyatı hiç olmadığı kadar tetiklemişti. Bitcoin, bugünkü tüm zamanların zirvesini 53 bin 900 dolarla yenilemesinin ardından 1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşarak Çin merkezli teknoloji ve bilişim devi Tencent’i geçmeyi başardı.

Elon Musk ve kurumsal ilgi roket etkisi yarattı

Medyada oldukça popüler olan, attığı Dogecoin ve Bitcoin tweet’leriyle dikkat çeken Elon Musk, Bitcoin’in bu seviyeye gelmesinde epey pay sahibi. Dünyanın en zengin iş insanı, ilk olarak Twitter bio’suna Bitcoin yazısını eklemiş fiyata anlık etki etmesini sağlamış sonra da geçtiğimiz günlerde CEO’su olduğu Tesla’nın 1.5 milyar dolarlık Bitcoin alımı ve Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak kabul etmesi bu çıtayı yukarı taşımıştı. Öte yandan şirketlerin birer birer Bitcoin aldığını açıklaması, kripto paraya olan iştahı arttırırken Apple’ın da Bitcoin satın alacağı dedikoduları kulisleri oldukça meşgul etmişti.

Bu haberin yazıldığı sırada Bitcoin, 53 bin 800 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!