Elon Musk’ın coin’lerinin toplamda 81,470 dolar olarak değerlendiği yeni sosyal medya. En basit hâliyle BitClout insanlar için oluşturulmuş bir hisse senedi piyasası diyebiliriz. Her birimizin fiyatının ne olduğunu belirleyen kendi adımıza bir coin’imizin olduğu ve diğer insanların da bu coin’leri Bitcoin ile satın alarak hissemize sahip oldukları bir platform.

Bundan henüz bir iki hafta öncesine kadar Clubhouse gibi davetiye modeliyle çalışan BitClout’a girmek için şifre gerekliyken şu anda herkes girebiliyor.

BitClout’un arkasında kimin olduğu tam olarak bilinmese de Silikon Vadisi’nden alınan duyumlara göre oldukça güvenilir kimseler bunlar. BitClout’u oluştururken izledikleri akıllı büyüme yöntemi ise şöyle: Twitter’da en popüler 15 bin hesabı direkt olarak BitClout üzerinde de yaratmak. Bu hesapların her birinin platformda kendine ait coin’leri bulunuyor.

Elon Musk, Naval, Justin Bieber gibi isimlerin coin’leri henüz onlar platforma girmeden onlar adına yaratıldı bile yani. Daha sonra platformdaki diğer insanlar coin satın almaya başladı. Ve Elon Musk’ın coin’inden 100 adet satın alırsanız örneğin, 90 adeti sizde kalırken 10 adetin değeri Elon Musk’a pay olarak veriliyor. Elon Musk BitClout.com hesabını doğruladığında ise onun payına düşen tüm değere sahip olabiliyor.

Hesabınızı doğrulamak içinse BitClout’daki hesabınızın public key’ini Twitter hesabınızdan paylaşmanız yeterli oluyor.

BitClout yeni balon mu?

Biraz şüpheye mahal verecek kısım ise şu: BitClout’dan coin satın alabiliyorken ederini çekip bankaya yatıramıyorsunuz. Yani Elon Musk kendi hesabını doğruladığında ve sisteme girdiğinde elonmusk coin’den olan kazancına gerçek dünyada sahip olamıyor. Bu özelliğin de yakın zamanda ekleneceği belirtilse de şu anda insanların bir anda sisteme girip binlerce doları realize etmesi ve platformu terk etmesi istenen bir durum olmasa gerek.

İlginizi Çekebilir:  Türkiye'nin en zengin isimleri açıklandı!

Bitcoin’in bu kadar değerlenmesini sağlayan şeyin de, bitcoin sahiplerinin coin’lerini tutması ve satmaması olduğunu düşündüğümüz bu çılgın dönemde, kendi coin’i olanlar da ne kadar uzun süre coin’lerini tutar ve realize etmezse popülerliği o kadar artar ve en yüksek seviyelerinden birinde nakite çevirmek anlamlı olacaktır diyebiliriz.

Yayımlanan dokümandan notları daha detaylı inceleyelim:

BitClout nedir?

Gerçek para kullanarak insanlar ve gönderileri üzerinde spekülasyon yapmanıza izin veren, blokchain tabanlı yeni bir sosyal ağ türüdür. Bitcoin’e benzer bir mimariye sahip olan BitClout, farklı olarak daha karmaşık olan profilleri, gönderileri, takipleri, takipçileri ve daha fazlasını destekleyebilir. Bitcoin gibi BitClout da tamamen açık kaynaklı bir projedir ve arkasında hiçbir şirket yoktur.

İçerik oluşturucu coin’i nedir?

Platformdaki her profilin herkesin alıp satabileceği bir coin’i vardır. Platformda hesap oluşturarak kendi coin’ninizi yaratabilirsiniz. Her coin’in fiyatı, insanlar satın aldıklarında yükselir ve sattıklarında düşer. Dolayısıyla bir coin’in daha popüler olacağını düşünüyorsanız o coin’i erkenden satın almayı düşünebilirsiniz.

Sevdiğiniz birinin coin’ini satın alabilirsiniz!

Satın almak için o kişinin profiline gidip “Satın Al”ı tıklamanız yeterli. Platformda bulunan skor tablosundan ya da arayarak içerik oluşturucuları bulabilir ve coin’lerine sahip olabilirsiniz.

Profilinizi talep etmek için tweetlemeniz yeterli!

Ayrılmış bir profilin sahibi, profiline giderek kendi profilini talep edebilir ve BitClout public key’ini tweet’lemek için bir düğmeye basması yeterli olur:

Hesabını talep eden kullanıcı kendi coin’lerinin belirlenen yüzdesine (%10’a kadar) sahip olur. Yalnızca ilişkilendirilen Twitter hesabının sahibi kendi profilini BitClout üzerinden talep edebilir.

Elon Musk’ın kendi hesabını talep etmek için tweet atması BitClout’u bir anda fazlasıyla popüler edebilir ve eklemeden geçemedik, bu yöntem gerçek bir büyüme stratejisi örneği gibi duruyor.

İlginizi Çekebilir:  El Salvador'dan sonra sıra Uruguay'da mı? Bitcoin yasa tasarısı sunuldu

İçerik oluşturucu coin’leri ne işe yaramaktadır?

Profillere ait coin’ler, bir bireyin itibarına bağlı yeni bir varlık sınıfı türüdür. Birinin coin’inin değeri o kişinin toplumdaki konumu ile ilişkilidir. Örneğin, Elon Musk başarılı olursa ve Mars’a ilk insanı gönderebilirse coin’inin fiyatı teorik olarak yükselmelidir. Ve eğer aksine, bir basın toplantısı sırasında ırkçı bir yorumda bulunursa coin fiyatı teorik olarak aşağı inmelidir. Böylece, bir insanın potansiyeline inanan insanlar o kişinin coin’lerini satın alıp satarak para kazanabilirler.

Bir içerik oluşturucu neler yapabilir?

Paydaş toplantıları düzenleyebilir. Bir içerik oluşturucusu, yalnızca onun coin’lerini satın almış kişilere özel gönderi çıkabilir, soru-cevap seansları düzenleyebilir. Elon Musk veya Chamath’ın sadece kendi coin’lerini satın almış kimselere özel bir AMA (bana herhangi bir şey sorabilirsin) düzenlediğini hayal edebiliyor musunuz? Ya da soru sorma hakkının en yüksek coin sahibinden başladığını?

Gelen mesajlara öncelik vermenin yeni bir yolu olarak BitClout’u kullanabilir. Çoğu içerik oluşturucu kullandığı sosyal medyanın gelen kutusunu yönetemeyecek kadar fazla mesaj alıyor. BitClout ile gelen kutusunu düzenleyebilir, yalnızca belirli miktar coin sahibi insanların mesajlarını önceliklendirip onları cevaplayabilirler.

Sponsorlu gönderi paylaşabilirler. İçerik oluşturucular, herkesin bir gönderiye sahip olmak için “teklif verebileceği” bir gelen kutusuna sahip olabilir. Bir gönderiyi repost etmek için belli miktar coin isteyerek sponsorluk anlaşmaları düzenleyebilir.

Parayla beğeni toplayabilirler. Beğeniler, içerik oluşturucunun coin’lerinin satın alınması olarak yeniden düşünülebilir. Yani bir gönderiyi beğenmek için o post sahibinin coin’inden almanız ön koşul olarak istenebilir. Böyle bir özellik, hangi içeriğin yüksek kaliteli olduğu konusunda daha güçlü bir sinyal görevi de görecektir.

Örneğin Twitter’da viral olmuş bir içeriğiniz varsa -ki benim anlamadığım bir şekilde 15 dakikalığına Twitter ünlüsü olduğum bir içeriğim mevcut- bu viral olan içerikten para kazanmanız mümkün olabilir.

İlginizi Çekebilir:  UEFA'dan blockchain tabanlı bilet sistemi!

Bizce?

Geleceği parlak varsayılan şirketlerin, bu öngörüyü barındırmasının bir sebebinin de kurucuları ya da yöneticileri olduğunu düşündüğümüzde, şirketler kadar karmaşık tüzel formlar yerine direkt insanlara yatırım yapmak her ne kadar bir Black Mirror bölümünün gerçek olmuş hâli gibi görünse de daha mantıklı olabilir mi? Neden olmasın? İleride büyük işler başaracağına inandığınız insanlara erkenden yatırım neden yapmayasınız? Bunun bir startup’a yatırım yapmaktan farkı var mı?

Evet var. Startup kurucularının kim olduğunu biliyorsunuz ve satın aldığınız hisseleri gerçek dünyada realize edebilir, yani satıp para kazanabilirsiniz. Ancak bunu BitClout’da şu anda yapamazsınız. Arkasında kimler var bilmiyoruz ve şu an için -her ne kadar gelecekte böyle olmayacağının garantisini verseler de- sadece paranızı yatırabiliyor ama çekemiyorsunuz.

Oldukça riskli görünen bu yeni oluşumu paylaşması bizden, dikkatli olması sizden…

Kaynak : Aposto! Quando, Handegül Sert

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Kaan Göktaş

ex gazeteci, nevzuhur (gölge) yazar, içerik geliştirici, seo gurusu, kripto para ilgilisi.