17 Aralık’tan bu yana yükselişini sürdüren lider kripto para Bitcoin’de hemen hemen her gün yeni bir zirve görülüyor. Son 24 saatte önce 36 bin dolar sonra da 37 bin doları aşan Bitcoin, ABD’deki karışıklıklar sonrasında yeni tarihi rekoruna ulaştı.

Bitstamp borsasında en son 37 bin 800 dolara dokunan Bitcoin‘deki çılgın fiyatlanma devam ediyor. BTC, Son 24 saatte yüzde 6.5 yükseldi.

Böylece Bitcoin‘in dolar karşısındaki haftalık yükselişi yüzde 27’yi buldu. Piyasa değeri bakımından en büyük ikinci kripto para olan Ethereum da yüzde 9.4 yükselerek 1.223 doları gördü.

Stellar, Ukrayna haberiyle uçtu

İlk 10’da bulunan kripto paralar arasında son 24 saatte en hızlı yükselişi ise yüzde 70 ile Stellar (XLM) kaydetti. XRP yani Ripple’ı yerinden eden XLM, Ukrayna Merkez Bankası’nın dijital parası için ağını kullandıracak. Stellar’ın böylelikle haftalık yükselişi yüzde 190’ı buldu.

Öte yandan kripto para piyasasının toplam değeri de 1 trilyon doları geçti ve gözünü 8 trilyon dolarlık piyasa değerine sahip ‘güvenli liman’ altının tahtına dikti.

Bitcoin, son hareketiyle dünyanın en değerli şirketleri Apple, Tesla ve Facebook gibi devlere kafa tutar duruma geldi. Bitcoin’in piyasa değeri ise 692 milyar dolar ile Alibaba’yı geçti ve Tencent’in hemen ardından 8. sıradaki yerini aldı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!