Lider kripto para Bitcoin, gün içerisinde yüzde 4’ten fazla yükselişle 50 bin dolar seviyesini geçerek yeni bir rekor kırdı. Bu yükselişte Microstrategy’nin 600 milyon dolarlık borçlanarak Bitcoin alımı gerçekleştireceğini açıklamasıyla geldi. Ayrıca Bitcoin, TL paritesinde de 344 bin Türk Lirası değere ulaştı.

Kripto para ile uğraşan ve yatırım yapan herkes için psikolojik sınır olarak belirtilen 50 bin dolar bandı, ABD’li yazılım şirketi MicroStrategy’den 600 milyon dolarlık bir Bitcoin alımı ile aşıldı.

Kurumsalların Bitcoin fiyatına etkisi artıyor

Bitcoin en son, Elon Musk’ın Twitter bio’suna BTC işaretini eklemesi ve sonrasında Tesla’nın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC)’e 1,5 milyar dolar değerinde Bitcoin aldığını bildirmesiyle rekor üzerine rekor kırmış ve fiyatı dakikalar içerisinde yaklaşık 4 bin dolar yükselerek 43 bin 300 dolara ulaşmıştı.

2020 yılında kripto para alışverişine imkân tanıyacağını açıklayan PayPal’ın ardından Visa ve Mastercard gibi ödeme devlerinin müşterilerine Bitcoin ve kripto para transferi hizmeti sunacağını ve ABD’ni en eski bankası BNY Mellon’ın kripto para saklama hizmeti vermeye başlayacağını açıklaması, Bitcoin üzerindeki kurumsal etkiyi iyiden iyiye artırmış durumda.

Agresif BTC alımlarıyla adından sıkça söz ettiren MicroStrategy, şu anda kasasında 71 bin 79 Bitcoin tutuyor. Şirket, bu BTC’leri 16 bin 109 dolar ortalama fiyatla 1 milyar 145 milyon dolar ödeyerek satın almıştı. 16 Şubat itibariyle sahip olduğu 71 bin 79 BTC, şu anki değerleme ile birlikte 3 milyar 600 milyon dolar civarında.

Öte yandan kripto paraların toplam piyasa değeri bugün ilk kez 1.5 trilyon doların üzerine çıkmayı başardı.

Microstrategy ne kadar Bitcoin tutuyor? Microstrategy nedir? | Microstrategy Bitcoin varlığı

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!