İsviçre bankacılık girişimi olan Seba’nın 2018’de yaptığı bir araştırma, altının önceki krizlerde Bitcoin’e benzer şekilde performans gösterdiğini ve bununla birlikte, zamanla altın borsa ile olan ilişkisinden ayrıldığını gözler önüne sererek Bitcoin’in de koronavirüs krizinde aynı şeyi yapabileceğini belirtiyor.

Bitcoin, tüm dünyayı ele geçiren koronavirüs krizinin tam ortasında 12 Mart’tan itibaren yaklaşık iki hafta boyunca ABD borsası ile benzer bir korelasyon gösterdi ve yatırımcılar arasında kripto para birimlerinin finansal bir krize karşı, hisse senetleri ve diğer yüksek riskli varlıklar kadar savunmasız olduğu endişelerini artırdı.

Bitcoin’in hala güvenli liman olarak görülme şansı var

2000’deki Dot-com balonu krizi sırasında, altının fiyatı, korelasyon bozulmadan önce yaklaşık üç ay boyunca borsa ile birlikte hareket etti. Yatırımcıların ve kurumların ezici çoğunluğunun çılgınca varlık sattığı ilk panik döneminden sonra piyasalar istikrar kazandı ve altın yükseliş eğilimi görmeye başladı.

Seba’daki araştırmada şu ifadeler yer alıyor; “Altın üç krizde farklı performans gösterdi. Altının S&P ile olan ilişkisi kriz dönemlerinde keskin bir artış gösterdi, ancak uzun vadede altının çeşitlendirici olarak konumu konusunda hiçbir şüphe yok. Son 30 yılda, altın ve S&P 500 endeksi arasındaki korelasyon ortalama -0.05. ”

Altın ile S&P 500 endeksinin Dot-com balonundaki korelasyonu. Kaynak: Seba

Altın, koronavirüste Bitcoin’le birlikte hareket etti

Altın, ABD’deki koronavirüs vakalarının sayısında ani bir artıştan sonra ABD borsa çökmesi sonrası Bitcoin fiyatına benzer bir şekilde davranış sergiledi. Lider kripto para Bitcoin, Dow Jones’un düşüş yaşadığında o da düşüş sergiledi. Ancak iki haftadan kısa bir sürede, korelasyon yıprandı ve Bitcoin’in fiyatı, hisse senedi piyasasındaki düşüş eğilimine rağmen yükselmeye başladı.

Seba tarafından yapılan araştırmada, “Son satışlardan sonra korelasyon daraldı. Bu davranış, Dot-com balonu sırasında altın ve S&P 500 ile gözlemlediklerimize benzer bir konumda.” derken Bitcoin’in piyasa değeri 125 milyar dolar civarında seyrediyor. Bu, ABD’deki çoğu büyük şirketten daha düşük bir piyasa değeri. Ancak Bitcoin’in piyasa değeri daha güçlü bir altyapı ve daha geniş bir yatırımcı tabanı ile büyüdükçe, daha düşük volatilite ve daha geniş finansal piyasa ile korelasyon görmesi muhtemel.” ifadelerine yer verildi.

İlginizi Çekebilir:  Venmo PayPal'ı takip etti: Plâtforma kripto para alım/satım ve saklama özelliği geldi

Sorumluluk reddi beyanı: Gazetecoin ve editöryal destek ekibi, bu içerikte yer alan bilgiler ve ifadelerden sorumlu tutulamaz. Bu içerik kaynağın kendisine aittir ve yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımlar, kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir ve bu yatırımlar onun sorumluluğundadır, sadece kişiyi bağlar. Yeterli tecrübe ve bilgiye sahip değilseniz bir finans danışmanından yardım almanız tavsiye edilir.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.