Square ve PayPal haberleri ile fiyatını ateşleyen Bitcoin’de sırada 20 bin dolar hedefi gözüküyor ancak Bitcoin boğaları, 13 bin dolara dayanan Bitcoin’in fiyatının kısa süre içinde 20 bin dolara ulaşacağını defalarca iddia etmesine rağmen birçok analist bunun hakkında fikir ayrılığı yaşıyor. Kimisi bunun olacağına inanırken, bazıları ise buna katılmıyor.

Popüler kripto para boğası Joe007, bu haftanın başlarında Bitcoin’in 20 bin dolara yükselmesi durumunda likidite sorunları yaşayacağını söyledi. Yalnızca birkaç yatırımcının kripto para birimini tüm zamanların en yüksek seviyesinde “gerçek dolar karşılığında” satın almak isteyeceğini belirtti.

Para arzı altının yanı sıra Bitcoin’e de yaradı

Altın odaklı yorumlarıyla bilinen finansal analist SomaBula, Seeking Alpha’daki makalesinde, altının parasal enflasyonu geçmişte geride bıraktığını yazdı. Money Stock adı verilen ve M2 olarak adlandırılan endekste, ülkedeki dolaşımda olan toplam para miktarını, yani ABD dolarının devam eden arzını yansıtıyor. Yatırımcılar bir ons altını fiyatını dolaşımdaki dolara karşı koyarak ölçüyorlardı.

St Louis Fed tarafından 1980’lerde yapılan bir araştırmaya göre, altının M2 trendini takip etmesi için tipik olarak 12 çeyrek gerekiyordu. Bu mantıkla hareket eden SomaBull, altının 2020’nin M2 arz patlaması karşısında düşük fiyatlı kaldığı sonucuna vardı.

Zaman zaman altın kategorisinde değerlendirilen Bitcoin, koronavirüs krizinin ilk aylarında dünyaya FED tarafından basılan paradan iyi yararlandı. Ve bu belirsizlik zamanlarında iyi sonuç veren bir sigorta varlığı olarak kendini gösterdi. Bitcoin, tıpkı altın gibi üçüncü çeyrekte seansların en yüksek seviyesine çıktığında görüldü. BTC/USD paritesi yıl boyunca 12 bin 500 dolara yaklaşırken ve XAU (Altın)/USD paritesi de 2 bin doların üzerine çıktı.

Yeni para arzında neler olabilir?

3 Kasım’da yapılacak ABD Başkanlık seçimleri piyasalar için oldukça belirleyici olacak. Donald Trump ile Joe Biden’ın yarışı sonrası piyasa, ABD hükümetinin koronavirüs yardım fonunun bir parçası olarak en az 2 trilyon doları serbest bırakacağını tahmin ediyor. Buna karşılık, ilk 2 trilyon dolarlık paketten sonra güvenli liman olarak görülen altına ivme kazandırabilir. Geçenki para basımında bu arzdan nasibini alan Bitcoin de bundan etkilenebilir ve tüm zamanların rekoru olan 20 bin dolara yeni bir boğa koşusu başlatabilir.

İlginizi Çekebilir:  Fransa Merkez Bankası Bitcoin mi alacak? Milletvekili bu dilekçeyi imzaladı
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.