Koronavirüs kriziyle yalpalayan küresel ekonomide Bitcoin’in durumu da diğer emtialar gibi soru işaretlerini korurken en büyük kripto para, TSİ 17:15 sularında ani bir yükselişle yaklaşık 10 dakikada 7 bin dolar seviyelerinden 7 bin 600 dolara kadar yükseldi. Peki bu yükseliş neye işaret ediyor?

Akşam saatlerinde piyasalarda yüzde 9’luk bir ivme yakalayan Bitcoin, finansal piyasaların genişleyen koronavirüs pandemisi etkisinden dolayı ‘Kara Perşembe’ olarak adlandırılan ve bütün piyasayı neredeyse yerle bir eden 12 Mart’ta yüzde 27 değer kaybetti.

Oanda Corporation piyasa analisti Ed Moya, Bitcoin’in tekrardan dikkat çekmek istediğini belirtti ve “Dünya çapındaki ekonomiyi canlandırma çabalarının hiçbir rahatlama işareti göstermemesi nedeniyle, bazı trader’lar para savaşlarına karşı bir çit olarak gördükleri kripto paralara doğru atlıyorlar.” yorumunu yaptı.

Petrol piyasalarındaki toparlanma ve ABD ekonomisindeki iyimserlik

Petrol piyasalarının toparlanmaya başlaması üzerine Bitcoin de bu olumlu havaya ayak uydurdu ve ABD ekonomisinin toparlanacağı yönündeki iyimserlik havası lider kriptonun bu ufak ralliyi yapmasına sebep olmuş olabilir.

Teknik göstergeler, Bitcoin’in daha büyük bir koşuya başlaması için 8 bin doların üzerine çıkması gerektiğini gösteriyor. Ayrıca, 14 günlük Göreceli Güç Endeksi (RSI) 59 civarında seyrediyor ve aşırı alım bölgesine girmedi ancak RSI 70 baremini aşarsa, aşırı alım baskısına dönüşecek ve bu beklenen ralliyi başlatabilir.

Bitcoin, TSİ 00:40 sularında büyük borsalarda 7 bin 575 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!