El Salvador Devlet Başkanı’nın yaktığı ‘Bitcoin ateşi’ Latin Amerika’yı sardı. Bitcoin‘i yasal para birimi ilân etmek için yasa tasarısı hazırlayan Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin ardından birçok Latin Amerikalı politikacı, Bitcoin Lazer Göz akımına dahil oldu ve profil fotoğraflarını bu şekilde güncelledi.

Orta Amerika’da yer alan yaklaşık 6,9 milyonluk nüfusa sahip bir ülke olan ve en büyük gelirini turizmin oluşturduğu El Salvador’un Bitcoin’i yasallaştırması ve resmi para birimlerinden biri haline getirme girişimi dünyada ses getirmişti. 4 yıl önce Bitcoin’in kullanılması gerektiğini söylediğini hatırlatan El Salvador Devlet Başkanı Bukele, yeni paylaştığı bir tweet’te “Bu yüzden kampanya vaadimi fiilen gerçekleştiriyorum. Bitcoin yasallaştığı taktirde El Salvador dünyanın en önemli para merkezlerinden biri haline dönüşecek” ifadelerini kullandı.

Latin Amerika’da büyük yankı uyandırdı

Bitcoin’i ülkenin resmi para birimi olan ABD dolarıyla birlikte kullanması beklenen El Salvador’un bu çıkışının ardından diğer Latin Amerika ülkelerinin siyasetçileri de bu çıkışa ayak uydurdu. El Salvador milletvekilleri Ernesto Castro, Ruben Flores, Caleb Navarro ve William Soriano, Twitter’daki profil fotoğraflarını lazer göze çevirdi. Sonrasında ise Paraguaylı politikacı ve milletvekili Carlitos Rejala da bu akıma dahil oldu ve bu hafta Paraguay’ı dünyanın gündemine sokacak önemli bir projeye başlayacaklarını vurgulayarak profil resmini lazer gözlü şekilde değiştirdi.

Brezilyalı politikacı Fabio Ostermann ve Arjantinli siyasetçi Francisco Sánchez de Bitcoin lazer gözlü profil fotoğraflarıyla akıma dahil oldu.

Bitcoin lazer göz akımı Bitcoin’in 100 bin dolara kadar ulaşacağına inanan kişiler tarafından da kullanılan bir trend durumunda.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!