Kripto para dünyasına olan ilgi her geçen gün artarken, sanal para birimlerinin gelecek vaat ettiği kabul eden girişimciler, dünyanın dört bir yanına BTC ATM’leri yerleştirmeye başladı. Geçtiğimiz yıllarda Bitcoin ATM’si Türkiye’de de açıldı. Sayıca yetersiz gelse de ilerleyen zamanlarda Bitcoin ATM’lerinin sayısının artması ve ülkemizin birçok noktasına açılması bekleniyor. Kullanıcılar internette, Bitcoin ATM’sinden Bitcoin nasıl satın alınır? Türkiye’nin ilk Bitcoin ATM’si nerede? gibi soruların yanıtını merak ediyor.

Ülkemizde şu an için sadece İstanbul’da bulunan Bitcoin ATM’si de dahil olmak üzere dünyadaki çoğu BTC ATM’si aynı prensiple çalışır. Banka ATM’leri gibi görünen Bitcoin ATM’leri gerçek parayla işlem yapabildiğimiz ATM’lerden daha farklı bir şekilde işlem almaktadır.

Bitcoin ATM’sinden Bitcoin Alma

Bitcoin ATM’si aracılığıyla Bitcoin satın almak için ilk olarak tıpkı kripto para borsalarına kayıt işleminde olduğu gibi kimlik doğrulaması yapmanız gerekir. Kripto para birimlerinde güvenlik 1 numaralı kuraldır, bu yüzden Bitcoin ATM’lerine cep telefonunuzla giriş yapabilirsiniz.

Cep telefon numaranızı ekrana tuşladıktan sonra 5 haneden oluşan bir SMS gelir. Bu şifreyi ATM ekranındaki ilgili yere girerek kimliğinizi doğrulamanız gerekir. Ardından tarama işlemini de tamamladıktan sonra Bitcoin cüzdanınızın adresini girebilirsiniz. ATM ekranınızda karşınıza çıkacak olan ekrana Bitcoin almak istediğiniz miktarı girdikten sonra Bitcoin alım işleminizi tamamlayabilirsiniz.

BTC ATM’sinde tıpkı banka ATM’lerinde olduğu gibi belirli bir limit bulunur. Bitcoin satın alım işlemlerinizi yaparken günlük limitleri göz önünde bulundurarak işlem yapmalısınız. 30 dakika içerisinde Bitcoin satın alım işleminiz tamamlanır. Bitcoin cüzdanınız üzerinden satın alma işlemizini kontrol edebilirsiniz.

Bitcoin ATM’leri şu an için yaygın olarak bazı Avrupa ülkelerinde ve Amerika’da bulunuyor.

Türkiye’nin ilk Bitcoin ATM’si nerede?

Türkiye’nin ilk Bitcoin ATM’si City’s Nişantaşı Alışveriş Merkezi’nde açıldı. Dünya genelinde birçok ülkede bulunan Bitcoin ATM’si, 2018 yılının sonlarına doğru ülkemizde de piyasaya sürüldü.

İlginizi Çekebilir:  Rusya Merkez Bankası'ndan kripto para açıklaması!

Kripto para borsalarından biri olan şimdi Thodex ismiyle hizmet veren Koineks CEO’su Faruk Fatih Özer, açılan ilk BTC ATM’si hakkında şu sözleri kullandı: “ATM ile Bitcoin ve diğer kripto para birimleri alım satım işlemleri kolaylaşacak. Üstelik Türkiye’de bu bir ilk olacak. Koineks olarak ülkemizde bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Dünyada Bitcoin alım ve satım işlemlerini kolaylaştıran çok sayıda ATM var. Türkiye’de de bu alanda talebe bağlı olarak zaman içinde sayısı artacak.”

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Birkaç yıldır dijital içerik editörlüğü yapıyorum. Web siteler için dijital pazarlama ve SEO gibi hizmetler verebilmek adına kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Kripto paralara olan ilgimden dolayı son dönemde bu sektöre yönelik içerikler üretmeye başladım.