Son 3 aydır düşüş trendinde olan Bitcoin‘de küçük yatırımcıda endişe hakimken, büyük yatırımcılar tam tersine korkusuz hamlelerine devam ediyor. Bitcoin balinaları, bu ‘kara bulutlu’ ortama rağmen hâlâ BTC satın alıyor ve balinalar 60 bin Bitcoin alımıyla tek bir günde en yüksek alıma imza attı.

Zincir üstü veri analiz şirketi Santiment, balinaların bir günde 60.000 BTC satın aldığını ve bu yılın en büyük günlük birikimi olduğunu bildirdi.

Balinalardan korkusuz hamleler

Bitcoin balinaları, tek bir adreste 100 ila 10.000 arasında Bitcoin tutan büyük yatırımcılar ve kurumlar olarak biliniyor. Santiment’e göre, bu adresler şu anda birleşik 9.12 milyon Bitcoin’e sahip bir buçuk ay öncesine kıyasla 100 bin daha fazla.

Birçok perakende yatırımcı, Nisan ortasından bu yana Bitcoin’in değerinin %50’den fazlasını kaybetmesi nedeniyle panikliyor. Bununla birlikte, BTC balinaları gerilemeyi bir satın alma fırsatı olarak gördü ve son üç ayda kripto varlığı satın almaya devam etti.

En az 10.000 BTC tutan adresler, bir aydan kısa sürede yaklaşık 90.000 BTC satın aldı. Santiment’in açıkladığı gibi bu “aşırı büyük” adresler, o sırada dolaşımdaki tüm bitcoin’in yarısını tutuyordu. Elon Musk kaynaklı volatilite ve Çin FUD’ı bile, Bitcoin balinalarının alım yapmasına engel olamadı ve son altı hafta içinde portföylerine yaklaşık 3,6 milyar dolar değerinde Bitcoin ekledi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!