Bu yıl sonlarına doğru büyük bir ralli beklentisi olan Bitcoin, ‘plâna uygun’ hareket ediyor. Lider kripto para, Bloomberg’in aktardığı ETF’in onay vereceğini iddia ettiği haberinden sonra 60 bin dolara kadar yükseldi.

Bitcoin ve kripto paralar konusuna temkinli yaklaşan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), Bloomberg’ün haberine göre ilk Bitcoin vadeli işlem borsa yatırım fonuna (ETF) izin vereceği söyleniyor. ETF tarafına hakim olan kişilere atıfta bulunulan haberde, SEC’nin “ürünlerin gelecek hafta alım satıma başlamasını engellemeyeceğini” belirtiliyor.

Bloomberg’ün yayımladığı bu haber, SEC’in yatırımcı eğitim hesabı aracılığıyla attığı bir tweet’te “Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine sahip bir fona yatırım yapmadan önce, potansiyel riskleri ve faydaları dikkatlice tarttığınızdan emin olun” demesinden birkaç saat sonra geldi.

Bu ay içerisinde 2 Bitcoin ETF’i için karar çıkması bekleniyor

Bitcoin vadeli ETF’leri, vadeli işlem sözleşmelerine dayanmaları ve yatırım fonu kuralları kapsamı bakımından Bitcoin ETF’lerinden farklı durumda. Öte yandan SEC Başkanı Gary Gensler kısa süre önce 1940 Yatırım Şirketi Yasası kapsamında vadeli işlemlere bağlı bir Bitcoin ETF başvurularını gözden geçirmekle ilgilendiğini ifade etmişti.

SEC, dört Bitcoin spot ETF başvurusu için son tarihleri Kasım ve Aralık’a erteledi ancak bu ay içerisinde bazı ETF başvurularının karar günü var. Tarih sırasıyla 18 Ekim’de ProShares Bitcoin Strategy ETF, 19 Ekim’de Invesco Bitcoin Strategy ETF’i, 25 Ekim’de Valkyrie Bitcoin Strategy ETF ve VanEck Bitcoin Strategy ETF, 1 Kasım’da Galaxy Bitcoin Strategy ETF, 3 Kasım’da ise Advisorshares Managed Bitcoin Strategy ETF’i SEC’den yakın zamanda onay bekleyen Bitcoin ETF’leri. ETF’lerin kabul görmesi halinde bütün uzmanlar Bitcoin fiyatının yeni tüm zamanlar rekoru kıracağını tahmin ediyor.

İlginizi Çekebilir:  Facebook'un kripto parası Libra Coin nedir, nasıl alınır?
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.