Kripto para borsalarında Bitcoin alım satımı için çeşitli emir tipleri vardır. Bunlar piyasa emirleri olabileceği gibi, short – long pozisyonlar (Bitcoin Futures) ya da stop-loss emirleri de olabilir.

Öncelikle spot emir ya da piyasa emri nedir?

Spot ya da piyasa emri, Bitcoin başta olmak üzere bir kripto varlığın o anki piyasa fiyatından alımı ya da satımı için emir vermektir. Piyasa emri verdiğinizde, seçtiğiniz işlem çiftinde o kripto varlığın o anki değeri neyse o fiyattan almış ya da satmış olursunuz.

Short ve long pozisyonlar nedir? Bitcoin Futures nedir?

Short ve long pozisyonların (kısa ve uzun pozisyonların) ne olduğunu, hangi amaçlarla ve nasıl kullanıldıklarını daha önce detaylı biçimde açıklamıştık. Bu linkten detaylı incelememizi okuyabilirsiniz.

Limit emri nedir?

Bir kripto varlığın, belli bir fiyatın üstüne çıktığında satılması emridir. Örneğin 0,10 Dolar’dan aldığınız bir coin’in fiyatı 0,20 Dolar olduğunda satmak için emir verebilirsiniz. Bu durumda emriniz işlem defterine yazılır ve açık emir olarak bekler. Söz konusu coin’in piyasa fiyatı sizin emir yazdırdığınız fiyata ulaştığında otomatik olarak satılır.

Stop-loss nedir?

Bir coin’in fiyatının belli bir rakamın altına düştüğünde otomatik olarak satılması için verilen emirdir. Örneğin 0,10 Dolar piyasa fiyatı ile bir coin’e yatırım yaptınız. Bir süre içinde coin 0,20 Dolar’a çıktı. Daha da yükselir umuduyla elinizde tutmak istiyorsunuz ancak ani düşüş ihtimalinde de zarar etmek istemiyorsunuz. Bu durumda 0,19 Dolar stop-loss emri verebilirsiniz. Satış emriniz deftere yazılır ve açık emir olarak beklemeye alınır. Eğer yatırım yaptığınız coin’in fiyatı 0,19 Dolar’a düşerse otomatik olarak satılır. Böylece ana paranız haricinde yükselişten kaynaklanan 0,9 Dolar karınızı da kurtarmış olursunuz.

İlginizi Çekebilir:  Güney Kore'de Bitcoin ve kripto para hazırlığı: 2021 yılında vergi alınacak
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!